18 питань, які зупиняють від подорожі в Південну Америку

Менш як 10% українців, з тих, хто подорожує, планує відвідати Південну Америку. На мій погляд, це несправедливо.
У Південній Америці настільки різноманітна природа, що за одну подорож можна побачити все, що є на планеті Земля: океани та гори, пустелі та джунглі, засніжені вулкани та витягнуті долини, тисячолітні льодовики та кольорові плато. Пейзажі тут відверто неповторні — поєднання кольорів та текстур — такого не зустрінеш ніде. А ще дивні культури інших народів — суміш давніх традицій, пісень, танців, магії та християнства.

В Інстаграмі та Фейсбуці я запитала, що зупиняє від подорожі в Південну Америку.
Ця стаття базується на всіх коментарях та питаннях, які я отримала.


1. Коли краще їхати в Південну Америку

Більшість країн Південної Америки знаходяться у південній півкулі, а, значить, літо там, коли у нас — зима. Найліпше їхати в нашу зиму — їхнє літо, але є пару нюансів.

Для Мачу Пікчу, озера Тітікака, джунглів Перу, Болівії, Еквадору літо Південної Америки — це низький сезон. Низький тут означає дощовий. Але дощів тут не дуже багато — може застати вас пару разів. Проте людей трохи менше, готелі не такі заповнені й можна торгуватися за ціни на житло, сувеніри та екскурсії. Тому я рекомендую їхати в цю частину континенту саме в грудні/січні/лютому.

Для Патагонії літо Південної Америки — це високий сезон. І часто — це єдиний сезон, коли відкриті всі дороги та кемпінги. Тому, починаючи з середини листопада до середини березня, треба їхати у Патагонію без вагань. Інакше просто не вийде. Через сезонність в цей час тут буде багато туристів.

Для Буенос-Айреса, Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу, Монтевідео грудень/січень/лютий — це шалена спека. Я була тут в ці місяці. В регіоні Місьйонес в Аргентині можна було зійти з глузду від сонця, але все-таки витримати можна. Якщо є проблеми зі спекою, краще їхати туди взимку (наше літо).
Гори Куернос в національному парку Торрес-дель-Пайне в Патагонії, Чилі

2. Візи для подорожі в Південну Америку

Майже весь континент безвізовий для українців або віза безкоштовна. Можна брати паспорт і сміливо їхати у Перу, Еквадор, Колумбію, Бразилію, Аргентину, Чилі, Уругвай та Парагвай.

У Болівію можна отримати візу безкоштовно у містах будь-якої з перелічених країн (наприклад, в Буенос-Айресі, в Лімі, в Пуно, в Сантьяго. Віза виготовляється день-два). В консульстві Болівії в Києві віза коштує 30$.

3. Вакцини для Південної Америки

Варто зробити ін'єкцію проти жовтої лихоманки перед відвідуванням Болівії та зони джунглів будь-якої з країн.
Ін'єкція робиться один раз на все життя (раніше вона визнавалася на 10 років, але вже кілька років як її визнали довічною). Видається міжнародний сертифікат про вакцинацію.

Для отримання візи в Болівію безкоштовно, потрібно мати цей сертифікат. В іншому випадку, за візу потрібно буде заплатити на кордоні 50$.
Вакцину можна зробити в лікарнях у Києві, Львові, Дніпрі (від ~800 грн). Перед візитом в лікарню, краще уточнити, чи є вакцина та точно видають міжнародний сертифікат — він буде потрібен не раз (наприклад, в Кенії, Танзанії та ін.). І не забудьте взяти його з собою!

Якщо плануєте поїхати в джунглі, треба перевірити, чи зона не є малярійною. Від малярії не існує вакцини. Для запобігання потрібно пити антибіотики певного типу — для кожної зони різні. Завжди користуйтеся репелентом та опускайте москітну сітку на ніч.

Для подорожі у Південну Америку варто зробити страховку, щоб уникнути різних ризиків. Можна зробити онлайн на Hotline.Finance: онлайн-поліс має таку ж юридичну силу, а коштує дешевше, оскільки немає комісії страхових агентів. Робиться 3 хв, поліс миттєво приходить на пошту.
Зараз в умовах пандемії, краще обрати поліс, який покриває випадки захворювання на Сovid-19 — обирайте варіант, де є відповідна позначка.
Приклад страхового поліса у Перу на два тижні: на сайті самому можна підібрати кількість послуг у полісі та його вартість


4. Чи можна обійтися без іспанської мови в Південній Америці

Чи говорять там англійською? Чи можна мандрувати без іспанської?
Я щиро пропоную ставитися до цього питання простіше. Якщо добре подумати, невже всюди у світі так добре говорять англійською? Пригадайте Францію, Італію, Таїланд чи В'єтнам.
Так само, як і в цих країнах, в Південній Америці люди більш-менш розмовляють англійською у великих містах. У більш розвинених країнах (Бразилії, Аргентині, Чилі) краще говорять англійською, ніж у Болівії, Перу, Еквадорі чи Парагваї.
Серед моїх друзів є кілька, які подорожували зовсім без знання іспанської.
Мова жестів та базові фрази — цього достатньо! Моя особиста рекомендація з досвіду — варто вивчити цифри, щоб орієнтуватися в цінах на слух. Далі розповім, чому.
Перед поїздкою ми з Вітею вчили мову лише 3 місяці. В Перу та Болівії люди розмовляють дуже простою мовою та повільно

5. Безпека, шахрайство та криміногенна ситуація в Південній Америці

Уявіть, що ви в центрі Парижа чи Барселони, де навколо сотні людей. Хочеться тримати руку на кишені з телефоном та гаманцем. Так само і в Південній Америці.
Головне правило — носити персональні речі (паспорт, гроші, карти) в сумці/рюкзаку перед собою або в прихованому поясі. На великий рюкзак чи валізу краще натягнути чохол, щоб не можна було відкрити, поки ви йдете містом.
Не варто ходити в нетрі, якщо вони не захищені поліцією чи військовими. Не варто ходити в ті районі, куди не радять місцеві. Не варто ходити вночі на околицях великих міст.
Ці поради можна дати для будь-якої країни світу.

В Болівії та Бразилії є випадки, коли грабіжники вихоплюють телефон/сумку з рук. В цих країнах потрібно бути трошки більш пильними.

В Аргентині та Чилі зустрічається скімінг — коли з банківської карти знімають всі гроші. Варто взяти кілька карт з собою, між якими розподілені кошти. Також краще мати трохи готівки (не всюди можна платити картою). Та мати контакти свого банку, щоб миттєво повідомити про шахрайство і повернути кошти швидше.

6. Громадський транспорт та оренда авто в Південній Америці

Насправді я не раджу авто для більшості локацій Південної Америки. Воно може знадобитися лише в Патагонії та й там не обов'язково.

В Південній Америці настільки якісні автобуси та їхні маршрути наскільки розвинені, що цього цілком достатньо. Залізниць в Південній Америці немає або вони на короткі відстані. Тому автобусні перевезення дуже сильно розвинулися протягом 20 ст. На автобусах я проїхала все Перу протягом місяця, побувавши й в джунглях на півночі, і в Андах, і в пустелі, і в Куско, і доїхавши аж до кордону з Болівією.
Автобуси дуже відрізняються від наших. Є місця двох класів: “преміум/бізнес” та “економ”. Преміум означає, що сидіння повністю розкладаються в ліжко. Економ теж розкладається в ліжко, можливо, трошечки менше. Економ-класу повністю достатньо для комфортної подорожі. В автобусах дають напої та закуски, а залежно від вартості квитка, — гарячі обіди.
В Болівії, оскільки вона менш розвинена, автобуси не такі комфортні.

Ціни на внутрішні авіаперельоти починаються від 20$-30$ в один бік. Якщо купувати заздалегідь, це дуже економить час, а ціна як за автобус.

7. Гірська хвороба в Південній Америці

У Південній Америці дійсно багато передумов для виникнення гірської хвороби, тому що багато локацій знаходяться на висоті вище 3500 м над рівнем моря.
Необхідно акліматизуватися на кожній новій висоті та пити багато води. Наприклад, приїхати в Куско (3400 м н.р.м.) та провести там мінімум 2-3 дні, тим більше, що там є що подивитися. Тільки потім їхати на озеро Тітікака (3811 м н.р.м.).
До речі, Мачу Пікчу знаходиться на висоті лише 2430 м — трошки вище Говерли.

Гірська хвороба може виникнути під час туру в солончак Уюні та альтіплано в Болівії. Там висота в деяких місцях сягає 4850 м н.р.м.

У мене була гірська хвороба в Перу під час походу в Андах (г. Чуруп, 4500 м). Було кепсько, але я знехтувала акліматизацією. Потім протягом подорожі хвороба більше не проявлялася навіть в Болівії.
Під час останньої подорожі в Чилі ми заїхали на висоту 4830 м без проблем. Але цього разу ми акліматизувалися.
Гора Чуруп з однойменним озером, 4500 м н.р.м., Перу


8. Як шукати житло в Південній Америці

У Південній Америці чудово працюють Booking.com та Airbnb. Я зазвичай перевіряю обидва ресурси та вибираю найвигідніший варіант. У великих містах та в дорогих країнах з досвіду дешевше жити через Airbnb. А у маленьких містах краще, цікавіше та дешевше жити в гестхаусах, які можна знайти через Booking.com. Також є готелі та гостели. В цілому пошук житла не відрізняється від пошуку в Європі.

Зекономте на проживанні з моєю знижкою:
Airbnb.com — зареєструйтеся за посиланням та отримайте знижку 47$ на перше бронювання.

9. Чи безпечно подорожувати дівчині самій в Південній Америці

Насправді Південна Америка — шалено популярний напрямок у світі. І там дуже багато соло-мандрівниць з різних країн. Розвинені країни, комфортний якісний транспорт, локації, де багато інших туристів, наявність готелів та хостелів — все це робить континент дуже відкритим для будь-якого формату подорожей, в тому числі для дівчачого соло.

10. Чи можна їхати з дітьми в Південну Америку

Треба! Розвинені країни, комфортний якісний транспорт, цікаві пригодницькі локації, тварини, наявність готелів та хостелів — все необхідне є.
Можна заздалегідь купити авіаперельоти всередині країни, щоб уникнути нічних переїздів.

Можливо, з дітьми буде менш комфортно під час 3-денного туру в солончак Уюні. Тому що умови для ночівлі там досить обмежені — загальна кімната на групу 5-6 людей. Також в деяких місцях цього туру висота вище 4800 м. Тоді варто взяти одноденний тур — лише в солончак.

11. Перше знайомство з континентом: з якої країни Південної Америки почати

На мій погляд, Перу найбільше підійде для відкриття цього континенту. Ця країна найбільш різноманітна в природі, цікава історично та фінансово доступна. Ця комбінація робить її дуже класним вибором.
В Перу є гори, океан, джунглі, водоспади (наприклад, Ґокта — третій найвищий у світі), пустеля Наска, інкська та доінкська спадщина, Мачу Пікчу та озеро Тітікака.

Звісно, цікаво буде і в Аргентині чи Бразилії. Кожна країна має безліч ландшафтів та локацій. Проте Аргентина та Бразилія на порядок дорожчі, а також на порядок більші.

12. На скільки часу краще їхати в Південну Америку

Якщо час дозволяє, то ідеально мати від місяця на одну країну, тому що країни досить великі, а цікавих місць в кожній багато.
Наприклад, у мене пішов місяць на Перу, 3 тижні на Болівію, більше 3-х тижнів на Аргентину і в ній ще залишилися місця, де я не була.
Якщо їхати з розрахунком відвідати кілька країн за раз, то варто мати в запасі хоча б 3-4 місяці. Більшість людей, яких я зустрічала там, подорожували 7-9 місяців. У мене було лише 3 місяці і я відвідала Перу, Болівію, Аргентину та частину Бразилії.

13. Чи варто їхати на 2 тижні в Південну Америку

Звісно, так! Я за те, щоб побачити хоча би частину своєї мрії, ніж не побачити нічого!

14. Що можна побачити за 2 тижні в Південній Америці

Приклади маршрутів на 2 тижні по Південній Америці
 • Перу: Ліма — Наска — Куско — Мачу Пічку — Тітікака — Арекіпа — Ліма
 • Болівія: Ла-Пас — джунглі — Уюні — Сукре — Потосі — Ла-Пас
 • Бразилія: Ріо — Сан-Пауло — Курітіба — водоспад Ігуасу — джунглі — Ріо
 • Патагонія (Аргентина і Чилі): гора Фіц Рой — льодовик Періто Морено — о. Магдалени з пінгвінами — нацпарк Торрес Дель Пайне — Ушуайя
 • Еквадор: Кіто — вулкан Котопаксі — Баньос де Агва Санта — Куенка — Галапагоські острови — Кіто

15. Який одяг брати в подорож по Південній Америці

З досвіду найбільше знадобляться вітрівка, курточка (або теплий светр під вітрівку), фліска, штани та зручне взуття. Лише в таких місцях, як Ріо, Буенос-Айрес, в джунглях, в пустелі Наска, на пляжах, що ближче до екватора, знадобляться шорти/спідниці та сандалі. Оскільки більшість локацій знаходяться на висоті та південніше екватора, там досить прохолодно. У мене були навіть шапка/баф та рукавиці, які знадобилися в Патагонії.

Про речі, які були потрібні в Патагонії, я детально писала у цьому пості

16. Як краще летіти в Південну Америку та на які ціни розраховувати

Стандартні перельоти стартують від 1000$-1200$ у два боки.
Варто пошукати акції та орієнтуватися на ціни нижче 500$ у два боки.
Акцій протягом року достатньо. Найчастіше я зустрічаю знижки в Буенос-Айрес, Ліму, Ріо чи Сан-Паулу. Акції пропонують іспанські, італійські, португальські, французькі авіалінії. Варто моніторити вильоти з таких міст: Мадрид, Барселона, Рим, Мілан, Венеція, Париж, Брюссель, Амстердам, Лісабон.

17. Який мінімальний бюджет для подорожі в Південну Америку

Переліт — від 500$ у два боки.
Вхід в Мачу Пікчу — 60$
Тур в джунглі на 3 дні — 200$ (Еквадор, Перу, Болівія)
Тур в Уюні на 3 дні — 100-200$ залежно, чи стартувати в Болівії чи Чилі
Входи в нацпарки — 25-35$
Внутрішні перельоти по країні — від 30$
Автобуси — від 10$
Житло — від 10$ за гестхаус/хостел; у великих містах — від 25$ за кімнату/готель.
Їжа — від 3$ (Еквадор, Перу, Болівія) та від 6-10$ (Чилі, Аргентина, Бразилія)
Візи — безкоштовно

18. На чому можна зекономити в Південній Америці

Я дуже раджу зекономити на наступних 3 речах:
 • Їсти на ринках та в місцях, де харчуються місцеві (“комедор”)
 • Їздити на короткі відстані на маршрутках для місцевих (“колективо”)
 • Жити у гестхаусах.
Ринки в Південній Америці чисті. Майже на кожному буде виділене місце для “ресторанчиків”, які називаються “комедори” (від ісп. слова “їсти”). Там можна замовити меню дня (перше, друге і компот) за 1-3$.

Колективо зазвичай їздять між селами чи невеликим містами. Як набирається народ, водій рушає. Коштує менше 1$. Комфорт базовий, проте буде повне занурення в культуру з андійською музикою та людьми. Мені це було дуже цікаво. Часто за проїзд 1-3 годин в колективо дізнаєшся більше, ніж за 3 дні перебування в країні. Перед посадкою запитайте в інших пасажирів, скільки коштує проїзд (не у водія), або давайте стільки монет, скільки дають вони — так точно не переплатите.
Колективо немає в Аргентині, Чилі, Бразилії. Але там гарний автостоп (перевірено).

Приватні кімнати в гестхаусі для пари/сім'ї стартують від 10$. Можна побачити побут людей, поговорити з господарем, отримати безцінні поради, де дешевше поїсти, де відправляється місцевий колективо та скільки він коштує, де дешевші сувеніри. А, значить, зекономити ще більше!
Я щиро впевнена, якщо знаходитися серед людей, то набагато більше дізнаєшся про країну. Ось чому я раджу знати цифри іспанською — щоб ловити на слух, що радять місцеві.

Додаткові поради для економії в подорожах

 1. Оформіть карту Монобанк та встановлюйте кешбек у категоріях, де більше витрачаєте. Оформіть карту за моїм посиланням та отримайте 50 грн на рахунок.
 2. Оформляйте страховку для подорожей на Hotline.finance: онлайн-поліс без комісій агентств.
 3. Зекономте до 53$, орендуючи житло по Airbnb - зареєструйтеся за посиланням, знижка буде діяти на перше бронювання.
 4. Booking.com - найбільший сервіс пошуку готелів, гостелів та гестгаусів. Діють знижки -10% від двох бронювань та -15% - від п'яти бронювань.
 5. TezTele.com - зручна Sim-карта для подорожей: тарифи від 0,002 євро/Мб, оплата лише за трафік без абонплати, працює в 210 країнах світу, доставка по Україні безкоштовно.


Сподіваюся, ця стаття дала відповіді на питання, які відтягують подорож у Південну Америку. І сподіваюся отримати ваші повідомлення з того континенту!

Коментарі

 1. Дякую! Дуже корисна інформація!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Юлія, дякую щиро за відгук! Дуже рада, що було цікаво!

   Видалити
 2. Відповіді
  1. Тішуся, що сподобалося та дуже вдячна за зворотній зв'язок! Це для мене важливо!

   Видалити
 3. Дуже цікаво і корисно! я якраз думала про дівчаче соло))
  Аня, а в Мексиці ви були?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дуже рада, що стаття була корисною! В Мексиці ще не була, на жаль. Але дуже сильно хочу :)

   Видалити
 4. Я вже давно хочу і нещодавно почала серйозно про це думати. Єдиний сумнів-чи їхати самій, і був би цікавий ще чийсь досвід. З плюсів-добре знаю іспанську.)
  Бажаю нам якнайшвидшого здійснення мрій!))

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Іспанська - це фантастична перевага для занурення в культуру країн! Я би ризикнула та їхала! З досвіду, країни розвинені та цілком безпечні. Тим більше, якщо відвідувати всі туристичні місця. А в готелях чи хостелах завжди можна знайти компанію, щоб разом подивитися якусь місцину. І, якщо з цими людьми, було не дуже комфортно, то наступного дня можна погуляти самій чи з іншими новими знайомими. В цьому перевага соло-подорожі :) Я люблю подорожувати сама, тому що можна це робити у своєму власному темпі, поспішати там, де хочеться, й уповільнюватися там, де не можна піти, не роздивившись кожну деталь.

   Видалити
 5. https://www.facebook.com/ivan.devdyuk28 березня 2019 р. о 15:02

  Дякую, Ганно! Мені, як початкуючому мандрівнику було дуже цікаво! Привіт з Івано-Франківська!

  ВідповістиВидалити
 6. Добрий день. Скажіть будь ласка декілька авіакомпаній у яких можна шукати квитки у Південну Америку десь до 550 євро в два боки. Дякую.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Як написано у статті "Акції пропонують іспанські, італійські, португальські, французькі авіалінії", відповідно, варто подивитися квитки у IBERIA, AlItalia, KLM, Air France, TAP Portugal, LATAM, також іноді Lufthansa.

   Видалити
 7. підкажіть як вдається стільки подорожувати і при тому заробляти купу грошей на квитки (ще й мати час на це)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. відповідь проста - дуже ретельне планування днів та часу в подорожі і багато роботи поза подорожами :) ще, можливо, розстановка пріоритетів - на що витрачати кошти. Я витрачаю на подорожі. Хоча це більше інвестиції в себе насправді :) Щодо часу, то я всі свята, вихідні та відпустки використовую на подорожі - на короткі чи довгі, залежно від кількості днів

   Видалити
 8. Дякую! Багато корисна інформація!

  ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2021 ОНОВЛЕНО)

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2021 ОНОВЛЕНО)

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2021 ОНОВЛЕНО)