Хмельницька область: що подивитись та як добиратися

Ми поставили багато точок на мапі й поїхали досліджувати Хмельницьку область. Не все заплановане вдалося відвідати, але ми не засмучуємося: значить, повернемося! Дощі трішки коригували наші плани, зате дарували красиві світанки на Смотрицькому каньйоні в Кам'янці-Подільському й заходи сонця на Бакоті. У цій статті — цікаві локації Хмельниччини, які можна об'їхати за 2 або 3 дні.


Почати подорож по Хмельницькій області можна у Хмельницькому або в Кам'янці-Подільському, залежно від того, куди зручно добратися спершу. Таку мандрівку можна здійснити як на авто, так і автобусами — у статті я напишу про всі види транспорту.

Замок князів Острозьких у Старокостянтинові на Хмельниччині

Я особливо рекомендую відвідати у Хмельницькій області замок Острозьких у Старокостянтинові. Він побудований ще у 1561 році — середина 16 ст. і, лише погляньте, як він зберігся!

Перед заходом сонця замок Острозьких виглядав фантастично


Острозькі, відомі українські князі, побудували замок як оборонний для протистояння вторгненню татар. Було виявлено, що саме у цьому місці є прогалина в оборонній системі волинських земель вздовж річки Случ.

З першого погляду навіть і не скажеш, що замок мав такий стратегічний захисний функціонал. Він розташований на злитті двох річок — Случі та Ікопоті: природа навколо виглядає дуже мальовничо. Втім, колись він мав 12 будівель та був добре оснащений. Ні татари, ні турки жодного разу не змогли його взяти.

Навіть після 18:00 територія замку відкрита й можна прогулятися навколо


У Старокостянтинівському замку служив сотником Северин Наливайко
. Він вступив на службу до приватного війська князя Костянтина Василя Острозького, який і заснував цю твердиню.

За Хмельницького та Дорошенка козаки пару разів брали замок у боротьбі проти поляків. Сам Богдан Хмельницький перебував тут у 1649 році.

Далі доля Старокостянтинівського замку була не така втішна. Після смерті онуки Констянтина Острозького Анни Ходкевич замок перейшов до князів Сангушків, і ним тривалий час практично не користувалися.


У 1905 році це була будівля поліції. Під час другої світової замок було пошкоджено. А після війни він використовувався для господарських потреб.

На диво, зараз замок має непоганий вигляд, враховуючи його вік та історію. Обов'язково позначте це місце на своїй мапі, коли їхатимете у Хмельницьку область!

Замок у Старокостянтинові має дуже красиве розташування

Як добиратися до Замку князів Острозьких у Старокостянтинові

Від міста Хмельницький замок Острозьких знаходиться на відстані 48 км.
На авто їхати на північ трасою Н03.
Автобуси з Хмельницького до Старокостянтинова їдуть від 35 до 50 хв, проїзд коштує від 55 грн. У Старокостянтинові автобус зупиняється на автостанції, звідти до замку пішки 500 м.


Палац і парковий комплекс Самчики у Хмельницькій області

Ми дуже хотіли потрапити у палац в Самчиках, адже тут зберігся орнамент кількох кімнат, чудові стелі з фантастичною ліпниною та візерунками, двері з барельєфами та навіть японська зала, прикрашена типовими східними мотивами.

Самчиківський палац на Хмельниччині дуже мені сподобався

Палац у Самчиках виник у середині 18 ст. На мій погляд, це був розквіт в оформленні маєтків, і я радію, що кілька шедеврів тієї епохи зберіглося в Україні (подивіться мою статтю про Вінниччину та зверніть увагу на Вороновицький палац).

Власником палацу був полковник та гайсинський староста Петро Чечель, він і вкладав кошти у будову та парк. Кажуть, він запросив найкращих столярів, мулярів, скульпторів, художників та садівників, щоб зробити свій маєток унікальним. Й у нього вийшло це зробити на всі 100%! Стеля у головній залі вражає своєю красою, а японська кімната зачаровує формою та розписом.


Ще варто звернути увагу, що на території зберігся цікавий та нетиповий будиночок у китайському стилі з характерним дахом як у пагоди. Уявіть собі, це приміщення слугувало, як комора та холодильник для зберігання продуктів.

Ліворуч на фото — палац, а праворуч — комора у китайському стилі

Цікаво, що у попереднього власника цієї території Яна Хоєцького був інший палац, побудований ще у 1725 році. І він зберігся до наших днів поряд з головним маєтком. Втім, так званий Старий палац настільки маленький, з низькими стелями та не виразний, що Чечель використовував його, як службове приміщення. Не оминіть подивитися і на перший маєток.

Старий плац в Самчиках першого власника Яна Хоєцького 1725 року


Самчиківський палац було відреставровано за часів незалежності, оскільки його було понівічено та розкрадено за радянських часів. Відновили навіть герб перед головним входом.

Вхід коштує лише 25 грн. Працює палац до 17:00, на території можна залишатися довше. Будете на Хмельниччині, Самчики повинні бути у вашому списку локацій.

Відзначайте собі палац в Самчиках, щоб відвідати на Хмельниччині

Як доїхати до Самчиків та палацу на Хмельниччині

Найзручніше поєднати відвідування села Самчики зі Старокостянтиновом, адже між ними лише 15 км.
На авто від Старокостянтинова продовжуємо їхати дорогою Н03 на схід до Самчиків.
На автобусі від Старокостянтинова до Самчиків їхати 25 хв, квиток коштує від 27 грн.


Замок у Меджибожі Хмельницької області

Меджибізький замок, мабуть, найпопулярніший на Хмельниччині. Знаходиться він у мальовничому місці при впадінні річки Бужок до Південного Бугу. Це — один з найдавніших замків України, якщо врахувати, що на цьому місці майже постійно були цитаделі з 11 ст. — за різних історичних перипетій вони постійно відновлювалися та удосконалювалися.

Меджибізький замок один з найпопулярніших у Хмельницькій обл.

Про замок у Меджибожі відомо доволі багато. А ще вже протягом 45 років археологи тут проводять розкопки, аби з'ясувати історію цієї твердині. Завдяки цьому ми знаємо, що перші дерев'яні укріплення були тут ще за часів Давньої Русі. Потім за Галицько-Волинського князівства фортеця була розбита та відбудувалася вже за періоду Великого князівства Литовського. І саме з цього моменту замок починає багато в чому набирати тих рис, які ми бачимо сьогодні.

Оскільки замок стояв на перехресті важливих торгових шляхів, він став важливим форпостом для захисту Подільських земель. Татари нападали на твердиню багато разів, й замок постійно доукріплювався та добудовувався.

У 1540 р. ця земля перейшла до гетьмана Миколи Сенявського зі спольщеного українського шляхетного роду. Сенявський зайнявся серйозною реконструкцією замку, адже задумав влаштувати тут свою резиденцію.

Після того, як рід Сенявських згас, маєток перейшов до Чарторийських — польських князів українського походження. Втім, замком почали вже користуватися у господарських потребах та надавати у користування військовим для дислокації.

У 1819 р. у замку відкрили школу. Для цього його частково перебудували для проживання 250 учнів.
У 1830 р. замок у Чарторийських було конфісковано владою Російської Імперії. І відтоді протягом 100 років до 1930 р. він слугував для різних військових потреб.

Пізніше тут розмістили маслозавод, що частково пошкодило маєток. Але найгірше, що після закриття маслозаводу місцева радянська влада дозволила розбирати замок на будматеріали для зведення сільради та будинків.

Тепер замок ремонтують і потроху реставрують. Раджу подивитися його, адже Меджибіж дійшов до нас крізь багато епох. Вхід до замку 50 грн.

Внутрішній дворик замку у Меджибожі

Як доїхати до замку в Меджибожі на Хмельниччині

Меджибіж знаходиться на відстані ~40 км на схід від Хмельницького.
На авто їхати трасою Е50 близько 40 хв.
На автобусі до Меджибожа з Хмельницького їхати 40-50 хв, квиток від 42 грн.


Палац Орловських і водоспад у Маліївцях у Хмельницькій області

Запам'ятовуйте локацію та обов'язково відвідайте: Маліївці, Хмельницька область — гарно збережений палац і парк з дивовижним водоспадом.

Палац належав Яну Орловському — коронному ловчому та фавориту останнього польського короля Станіслава Понятовського. І вже з цього стає зрозуміло, що палац був багатим та пишним.


Побудували його у 1788 р. Тут була величезна бібліотека на 7000 книг та один з найбільших нумізматичних кабінетів у Європі, зали прикрашали колекції картин польських та західноєвропейських художників.

Великою принадою Малієвецького палацу був парковий комплекс, який вважався найкращим на Поділлі! Парк було зроблено у формі кленового листа, а всі доріжки та алеї були відповідно до цієї форми спроєктовані. На превеликий жаль, це не збереглося. На мій погляд, парк доволі сильно заріс. Там повинні десь бути 200-літні сосни та різні спеціально завезені рослини, але знайти їх просто так не вдалося.

Малієвецький водоспад на території замку Орловських на Хмельниччині

Втім, добре зберігся водоспад, грот та печери, а ще кілька автентичних статуй в парку. Водоспад невимовно красивий! Каміння, з якого стікають сріблясті крапельки води, поросло мохом і виглядає, наче це джунглі. 

Оскільки водоспад штучний, то вода до нього подається з верхнього ставка помпою. Під водоспадом є невеликий грот, а якщо трохи піднятися, то в середині скелі є печера.

З початком Першої світової власники виїхали до Франції та вивезли найдорожчі коштовності. Палац було націоналізовано у 1917 році. До 2020 року там розташовувався дитячий протитуберкульозний санаторій. А зараз у палаці в Маліївцях — музей історії та культури Хмельниччини. Тепер в середину можна зайти, відвідати виставки та роздивитися його кімнати.

Ще на території палацу з 18 ст. збереглися водонапірна вежа, молочарня, мури, джерело води з барельєфами. На жаль, ми не змогли відшукати абсолютно все зі списку, адже не було зрозуміло на місці, куди йти, і все доволі сильно заховано рослинністю. Мапи чи схеми на території не було, але, сподіваюся, вона з'явиться завдяки новому музею.

Було видно, що більшість людей приїжджають подивитися лише на водоспад, тому біля замку були одиниці. А дарма — це гарно збережений палац. Ви ж його не оминете, правда?

Як доїхати до Малієвецького палацу та водоспаду у Хмельницькій області

Маліївці знаходяться на відстані 60 км від Хмельницького та 56 км від Кам'янець-Подільського.
Траса Н03 на Хмельниччині добра, багато ділянок відреставровано. Після повороту на Маліївці дорога стара, але їхати можна навіть на невеликій машині.
Автобуса прямо до Маліївців, на жаль, я не знайшла. Можливо, доведеться їхати до Дунаївців, а там питати на автовокзалі або їхати далі автостопом/таксі.
Автобус Хмельницький — Дунаївці їде 1 год 40 хв і коштує від 80 грн.
Автобус Кам'янець-Подільський — Дунаївці їде 45 хв, ціна квитка від 35 грн.
Як бонус — у Дунаївці також є старовинний палац, який можна відвідати за одно.


Бакота та затоплене село на Дністрі у Хмельницькій області

Бакота сміливо може позмагатися з іншими туристичними локаціями на світовому рівні! Це величезний простір з красивим ландшафтом, масштаби якого захоплюють. Краєвиди неповторні завдяки високим берегам Дністровського каньйону, воді, рослинності, скелям та печерам.


Сьогодні Бакота — це велика затока на Дністрі. Історія виникнення, на жаль, доволі сумна: тут було затоплено 28 сіл для забезпечення роботи Дністровської ГЕС. Люди були переселені й багато хто ще пам'ятає ці події: відтоді минуло лише 40 років.

Бакота — це також древній скельний монастир, який тут виник як язичницьке капище ще до 10 ст. Пізніше у келіях протягом століть селилися монахи. Печери видовбані в Білій горі, з якої відкривається неповторна панорама.


Тут є піший маршрут, розрахований на 8 годин, щоб обійти затоку
. Мапу маршруту можна побачити на стенді на місці або на Maps.me.

На Бакоті можна покататися на вітрильнику чи катамарані, щоб побачити затоку у цьому місці або унікальні Подільські Товтри — залишки рифу древнього моря.

Недавно з друзями якраз каталися на вітрильнику від села Дністрівка, де яхт-клуб (Чернівецька обл.), до Бакоти, а потім розвернулися та поплили до села Врублівці (Хмельницька обл.).

Ціна за такий вітрильник: 3500 грн за 5 годин, 6500 грн за цілий день (ціна за яхту з компанії). Яхта комфортна для 8 людей, можна до 10. Замовити можна на сторінці Terra Podolica.

Враження від яхтингу під вітрилом незабутні!

Як доїхати до Бакоти у Хмельницькій області

Доїхати до Бакоти на авто нескладно: пряма дорога Т2317 від Кам'янця-Подільського. Дорога стара, але вона залатана, без ям. Їхати ~1 год (48 км). 5 років тому, коли я була тут вперше, дорога була гіршою. Правильний геотег на мапі — “Залишки печер монастиря Бакота”. На місці є парковка.

Автобусом до Бакоти також можна доїхати: у Кам'янець-Подільському сісти на рейс до Старої Ушиці та вийти на повороті на Бакоту. А далі пішки ~5 км або автостоп. Ми якраз підібрали пару з Тернополя, яка так добиралася.

Бакота — національний парк, вхід коштує 20 грн.
Без сумніву включайте це місце у свою мандрівку по Україні!


Відео з подорожі по Хмельниччині

Подивіться моє відео з цієї подорожі: у цьому випуску показую всі найцікавіші локації з маршруту Хмельниччиною: Старокостянтинів, Самчики, Маліївці та Бакоту.


Де зупинятися в подорожі по Хмельницький області

Особисто ми почали подорож по Хмельницькій області в Кам'янець-Подільському, звідки поїхали в Бакоту, Маліївці, далі відвідали Самчики та Старокостянтинів, завершивши мандрівку у Хмельницькому. Меджибізький замок ми відвідували ще 2014 року. Ми подорожували на авто.

Чому у цій статті немає відомого Кам'янця-Подільського? Для мене це настільки цікаве та насичене локаціями місце, що воно тягне на повноцінну окрему статтю :)

Ми ночували у Кам'янець-Подільському та Хмельницькому. Готель та гостел, в яких ми жили, можу порекомендувати:

 • Наше житло у Хмельницькому: DREAM Hostel Khmelnytskyi — чудовий, новий гостел в історичному центрі. Приватна кімната від 21 євро за двох.
 • Наше житло у Кам'янець-Подільському: Panorama Apart-Hotel — зручний апарт-готель у серці старого міста від 11 євро за двох.

Яким транспортом подорожувати по Хмельниччині та стан доріг

Стан доріг по області доволі добрий. Найгірші ділянки з нашого маршруту — до Бакоти та від траси до села Маліївці, але все можна проїхати навіть на машині з низьким кліренсом.

Якщо їхати на власному авто, перевірте, чи не спливає термін вашої автоцивілки. Її можна придбати онлайн на Hotline.Finance – найвигідніші ціни на страхові поліси без комісій страхових агентів. 

Можна орендувати авто на сайті-агрегаторі Rentalcars.com, який підбирає найдешевший варіант серед всіх орендних компаній. 

Автобусом їздити по Хмельницькій області цілком реально. Більшість відстаней не дуже довгі. Такий маршрут навіть можна проїхати за вихідні.

Купувати квитки на автобуси та перевіряти розклад можна онлайн на InfoBus.ua. Тут можна придбати квитки на всі автобуси з цього маршруту. 

У Хмельницькій області ми не встигли доїхали до печер, ще одного водоспаду та низки палаців. Є куди повертатися, що я із задоволення ще зроблю!


Читайте також: 
Подорож по Вінниччині: що відвідати в області та як добиратися
Що подивитися у Вінниці: цікаві локації та атмосферні заклади


Коментарі

 1. Бував у Камянці-Подільському. Красиві скали обриви замки...
  Обміняймось постійними посиланнями на блоги на відповідній сторінці "посилання": https://musicvsfilms.blogspot.com/p/link-exchange.html

  ВідповістиВидалити
 2. дуже вам дякую за цю статтю! довго шукала ідеї подорожі по Хмельницькій області і ваш дуже stands out ! прям неймовірно круто і подачаб і фотографії і все -все! дуже дякую

  ВідповістиВидалити
 3. Гарна стаття, кожен куточок України по своєму чудовий, думаю тепер можна сміливо їхати відпочивати в Хмельницьку область з родиною

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую! Сподіваюся, що стаття допоможе вам запланувати власну подорож :)

   Видалити
 4. Дуже крута розповідь! Я, з Хмельницького, освітили дійсно класно та змістовно) Гарних подорожей та натхнення!!

  ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2023 ОНОВЛЕНО)

Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2023 ОНОВЛЕНО)

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2023 ОНОВЛЕНО)