Що подивитися у Вінниці: цікаві локації та атмосферні заклади

Недавно я повернулася з Вінниці та поїздила Вінницькою областю в рамках великого блоґ-туру, побачила купу цікавих локацій та почула фантастичні історії з перших вуст. Це була насичена 5-денна мандрівка: прокидалися рано вранці та поверталися у готель дуже пізно. І це значить лише одне — на Вінниччині багато що варто відвідати. У цій, першій, статті — чим цікава Вінниця, що побачити, крім фонтану Рошен, де смачно по-місцевому поїсти та які ціни на житло.

Що цікавого відвідати у Вінниці?

1. Водонапірна вежа, готель “Савой” та сходи на Кумбарах - найбільші легенди Вінниці

Я ще ніде не бачила настільки красиву водонапірну башту, яка є у Вінниці. Знаходиться вона у самому серці міста, хоча вода подавалася до вежі аж з протилежного берега Південного Бугу. Вежа також використовувалася, як поліційна та пожежна каланча — тобто пункт спостереження, де у місті виникає лихо. Після другої світової через брак житла у башті було облаштовано помешкання: оскільки вона вузька та в ній мало вікон, то кожен поверх слугував однією квартирою. Зараз тут — частина експозицій краєзнавчого музею.

Готель “Савой” — відверто найкрасивіша будівля історичної Вінниці. Зараз тут знаходиться суд, але будувалося приміщення саме як готель у 1912-1913 рр. За словами перших постояльців, такого житла не було навіть у Києві. Це була перша будівля у місті, де був ліфт, а також повноцінне водопостачання та каналізація, номери були електрифіковані з ванними кімнатами, куди подавалася гаряча вода. Ба більше, вперше у місті було заасфальтовано невелику ділянку перед входом у готель. 

Коли у 1919 р. Вінниця тимчасово стає столицею УНР, у будівлі розміщався “Кабінет Міністрів” УНР, а 1920 року Симон Петлюра зустрічався з Юзефом Пілсудським у ресторані готелю “Савой”.

Сходи на Кумбарах пов'язані з багатим одеським купцем Олександром Кумбарі, який купив велику ділянку землі та побудував недалеко звідси будинок. Начебто купець також зайняв територію біля річки, але міська влада виграла у Кумбарі суд і зробила там паркову зону зі сходами до води, звідки курсував пором на протилежний берег Південного Бугу, облаштувала альтанки, лавочки та набережну зону для прогулянок. Очевидно, що купець не був задоволений таким рішенням, втім, саме його іменем названо зараз цю пам'ятку.
Щоб прийти сюди, від Водонапірної вежі спускайтеся прямо вниз до річки — тут і знаходяться сходи поруч зі старовинною віллою 1913-го р. (правильний геотег на гугл-мапах “Кам'яні сходи”).

2. Верхня та нижня Єрусалимка у Вінниці

Продовжіть своє знайомство з Вінницею з найдавніших її районів, які зараз утворюють старовинний центр міста та тягнуться до берегів Південного Бугу.
Коли місто почало розбудовуватися у 16-17 ст., була виділена територія для поселення єврейської громади. Так Вінницю планували зробити торговим осередком. Частина міста, де зараз історичний центр, називається верхньою Єрусалимкою — там селилися багаті євреї, а ділянки біля води вздовж Бугу заселяла єврейська біднота. Чому, здавалося би, найкрасивіші ділянки біля річки віддавалися біднякам? Тому що каналізації в місті не було, і всі нечистоти стікали з центру, що знаходиться на підвищенні, вниз до річки.
Як побачити справжню Єрусалимку? Зверніть з вул. Соборної у будь-який провулочок, який майже напевно зустріне вас старими цегляними будиночками, часто зі сходами до вхідних дверей та дерев'яними добудованими коморами. Якщо поблукати такими двориками, можна побачити багато колоритних деталей та мешканців.
Багатий квартал - верхня Єрусалимка. Тепер це історичний центр міста


3. Реальне училище, “Бітлз”, перша Жіноча гімназія та інші легенди вулиці Соборної у Вінниці

Готель “Франція” на Соборній, 34 побудувала ще у кінці 19 ст. піддана Австро-Угорської імперії Євгенія Прунмаєр як прибутковий будинок, тобто здавала кімнати мешканцям у довгострокову оренду. Пізніше Євгенія вирішила його переобладнати на готель: це вважалося більш прибутковим та престижним, оскільки здача номерів подобово приносило більше коштів. Згодом Прунмаєр здала весь готель в оренду бізнесмену Теофілу Янковському, який перейменував його у “Янковський”. Втім, можливо, бренд готелю вже був впізнаваний, адже на вивісці було дописано “Готель Янковський, колишній Франція”. Зараз біля повністю відреставрованого готелю, який за радянських часів був чим завгодно від лікарні до їдальні, стоїть статуя засновниці Євгенії Прунмаєр. І тут не обійтися без загадування бажань: якщо потерти каблучку, то, вуаля, це до заручин, а якщо потерти гаманець, це, не повірите, до багатства :)

Площа Ліверпуль знаходиться навпроти готелю “Франція”, і на ній — скульптури легендарної четвірки “The Beatles”. Що вони там роблять, спитаєте ви? Я чула історію “про пиріжки з лівером” до приїзду і була впевнена, що це маячня :) Втім, це правда! Тут стояв кіоск, де продавалися пиріжки з лівером, ціна на які була лише 4 копійки. Тому старші люди приходили до скверу за дешевими пиріжками та довгими розмовами. У той самий час у 60-ті рр. “Бітли” набирали обертів, іноді з гучномовців грала їхня музика, й молодь підтягувалася послухати. В народі сквер називали “лівер”, і я впевнена, що сучасна Вінниця просто використала ці дві історії, щоб оживити легенду та створити власний Ліверпуль — місце для зустрічей друзів.

Красива старовинна будівля жовтого кольору на Соборній, 87 — це колишнє реальне училище для хлопчиків. Будівля ще 1889 року. Тут навчався та складав іспити на спеціальність народного вчителя Михайло Коцюбинський, який народився та мешкав у Вінниці частину свого життя. І репетиторство якийсь час було його основною роботою.

По діагоналі, на Соборній, 94, знаходиться колишня жіноча гімназія (1900 р.). Вона цікава тим, що тут навчалися дівчата різного походження: як дворянки, так і селянки. Після закінчення 7-го класу дівчата отримували атестат вчительки початкових класів. Після 8-го класу здобували спеціальність домашньої вчительки, а відмінницям цього класу присвоювалося звання “домашньої вчительки-наставниці”, та вони могли вступати на вищі жіночі курси без іспитів. Й, отже, дівчата різних верств населення могли ставати рівними після випуску, отримуючи можливість працювати.

4. Вінницькі мури, катакомби Капуцинів та панорама міста з дзвіниці Домініканського костелу у Вінниці

Вінницькі мури виконували функцію оборонних валів від набігів татар та козаків у 17 ст. та побудовані навколо двох церков: монастиря та колегіуму Єзуїтів та Домініканського костелу. Кажуть, що для будівництва стін використовувався секретний розчин: яйця та тісто, щоб мури трималися міцно.

Вінницькі катакомби Капуцинів — максимально цікава локація для всіх, хто любить пригоди. Капуцини побудували свій монастир у Вінниці у 18 ст. і мешкають тут дотепер: їх можна побачити у коричневих довгих рясах з гостроверхими капюшонами. Капуцини варили пиво в монастирі, й для цього побудували підвали для чанів, де дозрівало пиво у сталій низькій температурі. У монастирі був колодязь, і, щоб набрати воду, монах ходив в середині великого колеса, як білка, приводячи в рух механізм, який підіймав воду. На жаль, у радянські часи з частини монастиря зробили комунальні квартири. Й історичний підвал, де капуцини варили пиво, зараз знаходиться під цими квартирами. Мешканці комуналки чомусь недолюблюють монахів, й легко можуть кинути у них чимось з вікна, коли ті займаються реставрацією свого ж історичного погреба. А реставрувати є що. Радянська влада зробила там бункер для партійних членів на випадок ядерного удару: аркові кам'яні стелі замурували товстими бетонними плитами, підлогу підняли на 1-1,5 м, поховавши старовинні печі, якими опалювали весь монастир. Монахи вже протягом року вручну збивають бетон, щоб відкрити оригінальні стіни та стелю. Це разюча відмінність між тим, що було, тим, що потім стало, та як зараз все відновлюється.

Потрапити у катакомби, повні цікавих історій, можна лише з екскурсоводом. Замовити екскурсію можна у ФБ "Вінницькі катакомби" або за телефонами 0631003325 і 0686415996. Тривалість екскурсії 1 г., коштує 350 грн, якщо це невелика група до 5 осіб, якщо більше людей, то 70 грн/дорослий, 40 грн/дитина.
Зверніть увагу, з вересня катакомби закриваються для продовження реставрації, тому встигніть відвідати їх перед тим, або вже потім після нового відкриття.

Домініканський костел — зараз це Свято-Преображенський собор, де можна піднятися гвинтовими оригінальними сходами 18-го століття на дзвіницю та подивитися на панораму частини міста, що виходить на Південний Буг. Просто так туди не пускають, але я випитала, як туди потрапити простому туристу. У соборі потрібно запитати отця Сафронія, він може зробити невелику екскурсію, підняти на дзвіницю та показати оригінальні фрески, які збереглися лише в одній з кімнат собору.


Де смачно поїсти у Вінниці?

“Панъ Заваркінъ та синъ” — випити кави та подивитися унікальну колекцію антикварних годинників. Цей будинок з кав'ярнею — суцільна легенда, колись він був прибутковим будинком одних підприємливих братів-євреїв та мав антикварний магазин пана Заваркіна. Обов'язково розпитайте офіціантів про це.
Адреса: вул. О. Соловйова, 3. Графік роботи: 12:00-21:00

“Кінь у протигазі” — цікавий тематичний ресторан часів, коли Вінниця була столицею УНР. У закладі багато колекційних картин та саркастичних постерів. Кожен офіціант і навіть бармен можуть розповісти підпільну легенду цього закладу. Всі страви відновлені за старовинними рецептами. Обов'язково спробуйте тут форшмак (він божественний! і називається “салат по-вінницькі”) та борщ з грушею та чорносливом, який дуже полюбляв Симон Петлюра.
Адреса: вул. Симона Петлюри, 20. Графік роботи: 11:00-23:00

Паб “Вінницька реберня” — чудовий заклад, щоб повечеряти тут на заході сонця: паб знаходиться на річці, тому панорама шикарна. Також тут є справжня гондола й можна романтично покататися: коштує 500 грн за 40 хв., гондола розрахована до 5 людей. Скуштуйте реберця — фірмову страву закладу.
Адреса: вул. Київська, 3а (на березі Південного Бугу). Графік роботи: 12:00-23:00

“Нова провінція” — сучасна українська кухня з подільськими стравами. Ресторан знаходиться на 10 поверсі та має велику відкриту терасу на 11 поверсі, тому сюди гарно приходити на захід сонця.
Адреса: пр. Космонавтів, 30А. Графік роботи: 11:00-22:00

“Влтава” — сімейний ресторан, де можна скуштувати смачну чеську кухню. Бізнес-ланч (комплексний обід) тут коштує лише 85 грн з 12:00 до 15:00 у робочі дні. 
Андреса: вул. Визволення, 8. Графік роботи: 11:00-00:00

Де зупинитися: житло у Вінниці

Готелі та гостели у Вінниці, які можна розглянути:
1) SWEEThostel — найпопулярніший гостел Вінниці — від 170 грн/ніч за ліжко у загальному номері
2) Park Hotel Vinnitsa — готель неподалік водонапірної вежі — від 850 грн/ніч за номер на двох зі сніданком
3) Smart Apart – апарт-готель у самому центрі, втім, на тихій вулиці, сучасні та гарні номери-студії з кухнею – від 900 грн/ніч за номер на двох. Я жила тут під час самостійної мандрівки, тому сміливо рекомендую.
4) Optima Vinnytsia — 3* готель мережі Reikartz — від 1184 грн/ніч за номер на двох зі сніданком шведської лінії. Ми жили тут під час блоґ-туру, тому сміливо рекомендую.

Або забронюйте квартиру на Airbnb — часто пропозиції дешевші, ніж готелі, а розташування краще.

Оформіть страховку на Hotline.Finance навіть на кілька днів мандрівки. Можна обирати ту, що покриває ризики, пов'язані з лікуванням коронавірусної інфекції. Онлайн-поліс має таку ж юридичну силу, а коштує дешевше, оскільки немає комісії страхових агентів.

Як пересуватися по місту: громадський транспорт Вінниці

Вінниця — доволі компактне місто, й більшість пам'яток, закладів та готелів знаходиться у пішій доступності.
Громадський транспорт розвинений чудово: є трамваї, автобуси та тролейбуси. На зупинках є таблички з номерами маршрутів, а також можна знайти розклад. Я зазвичай користуюся гугл-мапами, які показують, який номер їде у потрібний мені напрямок. Оплатити проїзд у Вінниці можна всередині трамваю/тролейбусу/автобусу банківською картою з Pay Pass. Проїзд коштує від 4 до 6 грн залежно від виду транспорту.

Як доїхати до Вінниці

З Києва до Вінниці багато потягів протягом дня, час в дорозі лише 2 г 20 хв — 2 г 50 хв.
Зі Львова до Вінниці — один інтерсіті протягом дня, втім, доволі зручний. Час в дорозі 4 г 35 хв. Потяг зупиняється у Тернополі та Хмельницькому. Також є звичайні пасажирські потяги, які йдуть довше.
Якщо їхати з інших міст, наприклад, як я з Івано-Франківська, то потрібно робити пересадку.
Купувати квитки найзручніше на сайті Укрзалізниці

Також можна їхати автобусом. Це довше, але іноді час більш зручний, особливо, якщо прямих потягів не так багато.
Купувати квитки на автобуси зручно в онлайн-касах: InBus.ua або InfoBus.eu — одна з них трошки дешевша, проте інша пропонує більше рейсів.

Якщо їхати на власному авто, перевірте, чи не спливає термін вашої автоцивілки. Її можна придбати на тому ж Hotline.Finance – найбільш вигідні ціни на онлайн-поліси без комісій страхових агентів. 

Орендувати авто для подорожі до Вінниці зручно на сайті-агрегаторі Rentalcars.com, який покаже найдешевший варіант серед всіх орендних компаній.


***
***


Промоційний блоґ-тур було організовано Департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради та департамент міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОДА vinnytsia.cityКоментарі

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2023 ОНОВЛЕНО)

Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2023 ОНОВЛЕНО)

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2023 ОНОВЛЕНО)