Що подивитися в Хорватії - пів острів Істрія: як добиратися, цікаві місця, оплата доріг та ціни

Хорватія має безліч переваг для мандрівника: море, гори, острови, смачна кухня та давня історія. У цій статті розповім про красиві місця, які варто відвідати на пів острові Істрія, а також нагадаю правила в'їзду в Хорватію.

Як добиратися до Істрії в Хорватії: на авто та літаком

Умови в'їзду у Хорватію у мене детально описані в окремій статті (особливо зверніть увагу на неї, якщо їдете на авто).

Тут лише коротко повторю перелік документів для в'їзду у Хорватію 2021:

 1. Довести, що не хворієте на COVID-19, надавши один з наступних документів:
 • ПЛР-тест не старший за 72 годин
 • швидкий тест на антиген RAT на SARS-CoV-2 не старший за 48 годин
 • сертифікат вакцинації від COVID-19, де друга доза зроблена мінімум за 14 днів до в'їзду
 • довідку, що одужали від COVID-19 протягом останніх 180 днів і зробили принаймні 1 дозу вакцинації.
    1. Оплатити житло. Підходять бронювання як Booking.com, так і Airbnb.com
    2. Зареєструватися на сайті МВС Хорватії entercroatia.mup.hr
    3. Мати туристичну страховку — можна зробити онлайн на Hotline.Finance: онлайн-поліс має таку ж юридичну силу, а коштує дешевше, оскільки немає комісії страхових агентів. Робиться 3-5 хв, поліс миттєво приходить на пошту, роздруковувати не обов'язково. 
    4. Мати біометричний паспорт для безвізового в'їзду.

    До Хорватії станом на дату виходу статті можна вільно їхати територією Угорщини на авто. З 8 серпня 2021 р. Угорщина відкрита для українців. Якщо їхати на авто, то угорці більше не вимагають тестів і можна переночувати при потребі. (Зауважте, якщо летіти до Угорщини літаком, то діють інші правила. Детальніше про в'їзд в Угорщину тут). 

    Щоб прилетіти в Істрію у Хорватію літаком, варто летіти в Пулу. Це якраз одне з міст, яке буде нас цікавити у нашій мандрівці у цьому путівнику.

    Квитки Київ-Пула-Київ від 240$ у два боки авіакомпанією SkyUp.

    Хум - найменше місто світу знаходиться в Істрії у Хорватії


    Що відвідати на пів острові Істрія в Хорватії: поради цікавих місць

    Більшість місць Істрії, які ми відвідали, входять до різних світових рейтингів:

    • Хум — найменше місто світу (!) — лише 13 будинків і 30 мешканців
    • Ровінь — має титул “Найкрасивіше прибережне місто світу”
    • Пула — тут розташована одна з найбільших арен світу, яка ще й найкраще зберіглася на сьогодні
    • Мотовун — місто-фортеця в горах, яка була найкращим враженням нашої подорожі по Істрії.

    Далі детальніше про кожне з місць та чому туди варто заїхати, подорожуючи Хорватією.
    А також подивіться моє відео з подорожі Істрією (9 хв): показую місця, згадані у цій статті — це чудове доповнення до інформації, що описана у путівнику.

    Підписуйтеся на мій YouTube-канал, якщо цікавитеся подорожами по Україні та світу.
      


    Хум — найменше місто світу знаходиться в Хорватії

    Тільки уявіть! Найменше місто на планеті — тут менш ніж 30 жителів і лише 13 будинків та 2 вулиці. Це Хум в Хорватії, і це, мабуть, наймиліше середньовічне місто, яке я бачила.

    Будинки всі — кам'яниці. Магазини, ресторани та готелі знаходяться у будинках мешканців на першому поверсі.

    У Хумі є ратуша, міська площа, церква, пошта. Власне, саме за наявністю цих інституцій Хум визнано містом, а не селом.

    Колись Хум (що з хорв. означає “пагорб”) був фортецею, про яку є згадки ще у 1102 році. Пізніше, коли мури фортеці почали розбирати для зведення будинків, і виникло невелике поселення, з Хумом почали пов'язували одну красиву легенду: ніби неподалік велети будували міст через річку Мирна, у них залишилося трохи невикористаного каміння, і вони побудували це місто.

    Мешканці Хума вирощують виноград для виготовлення вина, роблять бренді та збирають трюфель, який росте у цьому регіоні.

    Дуже раджу відвідати це місто! Де ще можна побачити настільки унікальну локацію? До того ж Хум дійсно дивовижний: з пагорба відкривається краєвид на навколишню природу, вулички, вимощенні камінням, блукають між старими кам'яницями, обвитими плющем та прикрашеними квітами, кольоровими вивісками та кактусами.


    Де зупинитися в Хумі

    • Apartments and Rooms Nela — апартаменти у старій кам'яниці у самому серці Хума — від 41 євро за кімнату на 4-х
    • Apartment in the smallest town HUM — апартаменти з великою терасою та барбекю — від 59 євро за двох
    • Apartment Franko — апартаменти з терасою та виглядом на гори — від 70 євро за двох

    Як доїхати до Хума в Хорватії

    Ми їхали із Загреба трасами Е61 та Е75, у Лупоглаві з'їхали на дорогу 44 і звернули до Хума через Рочко Полє і Крас. Дорога на останньому відрізку асфальтована, але стара та вузька на одну машину, багато поворотів, втім, без ям, доїхати обережно можна.

    Оплата за дорогу із Загреба до Лупоглава разом склала ~14 євро (103 куни). Можна скористатися онлайн-калькулятором на сайті хорватських доріг. Оплата здійснюється на трасі в кінці відрізка, який проїхали; можна оплатити картою.

    Виїжджали з Хума ми через Брнобичі та Форчичі у бік нашої наступної локації — Мотовун. Дорога там також не нова, але менше поворотів і їхалося швидше.

    Паркінг біля Хума — 10 кун (1,3 євро). Кошти за паркінг йдуть на розвиток громади Хума.


    Мотовун — середньовічне місто-фортеця в Істрії у Хорватії

    Мотовун миттєво вражає своїм виглядом! Кольорові будиночки закручуються вздовж дороги, наче мушля равлика, й по спіралі спускаються з пагорба.

    Мотовун було побудовано як середньовічну фортецю ще у 1278 році, коли цю територію взяла під владу Республіка Венеція. Три частини міста були з'єднані фортифікаціями з вежами та брамами, зведеними з 14 до 17 ст. Виходить, що стара частина міста набула свого сучасного вигляду вже тоді й більше майже не змінювалася.

    Блукати кам'яними вуличками Мотовуна більш ніж цікаво: іноді бічні арки ведуть тебе на нижні вулиці, аж за фортечні мури, а потім вимощені сходи повертають на горішні рівні міста до головної площі.

    Ще з 13 ст. Мотовун був важливим постачальником оливкової олії та вина до Венеції. А пізніше, у 19 ст., місто стало стратегічним постачальником трюфеля, винограду, вина, оливок та оливкової олії для Австрійської імперії. Неподалік Мотовуна проходила вузькоколійка вздовж узбережжя Адріатики від Ровіня до Трієста. До залізниці поставлялися товари з міста та навколишніх долин, які далі прямували до Відня.

    Сосуди для бренді та оливкової олії

    Трюфель — одна з кулінарних традицій в Істрії. Виявляється, існує, як мінімум, 4 види цього гриба, й в Мотовуні можна спробувати безліч страв з ними у місцевих ресторанчиках.

    Місто дуже зелене, хоча ні парків, ні звичних нам посаджених дерев немає: всюди у вікнах та біля входів посаджені квіти, у великих вазонах ростуть оливкові дерева та виноград.

    Де зупинитися у Мотовуні

    • Guest House Nena — гестхаус з красивим внутрішнім двориком — від 40 євро за двох
    • Hana place — великі сучасні апартаменти з власною кухнею — від 50 євро за двох
    • Guesthouse Villa Marija — гестхаус у серці Мотовуна з терасою з видом на гори — від 59 євро за двох 

    Як доїхати до Мотовуна в Хорватії

    Ми їхали до Мотовуна з міста Хум, відстань між ними лише 33 км. Зручно відвідати ці місця разом.

    Від Хума краще виїжджати через Брнобичі та Форчичі до дороги 44, повернути на захід і їхати до Мотовуна. Дорога від Хума до траси 44 не нова, але там менше поворотів і можна їхати трошки швидше. Оплати за дороги тут немає.    Ровінь у Хорватії — найкрасивіше прибережне місто світу

    Ровінь був колись найважливішим містом Венеціанської республіки у регіоні Істрія. І хоча точно не відомо, коли місто було засновано, згадки про нього є вже у 5 ст.

    Протягом 500 років Ровінь розвивався під владою Венеції й отримав неперевершену архітектуру. Навіть дзвіниця головної церкви нагадує вежу Базиліки Святого Марка у Венеції. І відчувається, що ця дзвіниця є певним неофіційним символом Ровіня, адже її видно з будь-якої точки, навіть якщо знаходитися за межами старого міста.

    Втім, Ровінь — це не Венеція, а абсолютно унікальне красиве місто зі старими будинками, фантастичною набережною з обох боків старого міста та пляжами, де приємно покупатися та позасмагати.

    Колись Ровінь був окремим островом, і венеціанці його з'єднали з материком штучним насипом. Й оскільки поселення будувалося на острові, і місця буквально було мало, то будинки та вулиці дуже вузькі, а площі маленькі.

    Офіційно Ровінь — двомовне місто. Хоча більшість мешканців — хорвати, тут говорять хорватською та італійською. Офіційно існує дві назви міста — Ровінь (хорв.) та Ровіньо (іт.), і назви вулиць на будинках написані двома мовами.

    У 2014 році Ровінь було визнано “Найкрасивішим прибережним містом світу”, тому обов'язково заплануйте відвідати його.


    Де зупинитися у Ровіні

    Room Roma — затишний номер з балконом — від 43 євро за двох
    Graziella Apartment — апартаменти з кухнею, патіо та барбекю — від 44 євро за двох
    Casa Casale — красива студія у серці старого міста з кухнею — від 52 євро за двох

    Як доїхати до Ровіня у Хорватії

    До Ровіня ми їхали з Мотовуна дорогою 21. Дорога якісна, проходить містечками та селами. Вона не потребує оплати. Відстань від Мотовуна до Ровіня 47 км, їхати ~1 год.    Пула в Хорватії та найстаріша арена у світі

    За часів Стародавнього Риму Пула була адміністративним центром Істрії. Тому вона була привілейована мати великий амфітеатр, який вміщав 25000-26000 глядачів. І на сьогодні це 6-та найбільша арена у світі. Вона також одна з найкраще збережених у світі.

    Арена в Пулі була побудована ще у 68 р.н.е. (тільки уявіть, яка давнина!) — одна з найстаріших пам'яток всієї Хорватії. Тут відбувалися театральні вистави, а згодом — гладіаторські бої.

    Як правило, після скасування гладіаторських боїв, багато арен в Європі дозволяли розбирати на матеріали для розбудови міст — з каміння амфітеатрів зводили будинки. Арена в Пулі уникнула цієї долі завдяки тому, що лицарі через 1000 років продовжували використовувати її для своїх лицарських турнірів. Також тут проводили ярмарки.

    У Пулі знаходяться ще кілька стародавніх пам'яток, вартих уваги: 

    • Арка Сергієв, побудована у 27 р. до н.е. (!), яка служила у якості головних воріт у місто. Сім'я Сергієв була дуже багатою, й арка присвячена трьом братам цієї родини.
    • Форум Пули — головна площа стародавньої та сучасної Пули, створена у 1 ст. н.е.
    • Храм Августа, зведений з 2 р. до 14 р. н.е., знаходиться на Форумі. Він був зруйнований у 1944 р. під час Другої світової війни, й був ретельно відбудований так званою технологією “по камінчику”: коли всі каміння послідовно кладуться чітко на своє місце, де вони знаходилися. Поряд з храмом царя Августа стояв подібний храм богині Діани, рештки якого зараз є частиною стіни міської Ратуші, яка була зведена на місці храму Діани у 13 ст.

    Пляжі Пули знаходяться на відстані близько 5 км. Пляжі є кам'яні, з галькою або бетонні. Для такого берега найзручніше мати з собою аква-капці. Вода насичено бірюзова, й навіть є морські печери.


    Де зупинитися в Пулі

    • Guest house rooms Ljiljana — невеликі сучасні апартаменти поряд з ареною — від 30 до 49 євро за двох
    • Apartments Flanaticus — красиві апартаменти з невеликою кухнею — від 47 євро за двох
    • City Center Rooms — затишні сучасні номери в історичному будинку — від 54 євро за двох

    Як доїхати до Пули в Хорватії

    Ми їхали до Пули від Ровіня дорогою 21, відстань 40 км, їхати ~1 год. Ця дорога не потребує оплати.

    З боку Загреба їхати трасами Е65 і Е751. Оплата доріг буде ~20 євро (142 куни). Можна скористатися онлайн-калькулятором на сайті хорватських доріг.

    До Пули також можна дістатися літаком з Києва авіакомпанією SkyUp:
    Квитки Київ-Пула-Київ від 240$ у два боки    Читайте також:
    Путівник по Кіпру
    Південь Португалії: що відвідати, де зупинитися та як добиратися    Коментарі

    Популярні дописи з цього блогу

    Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2021 ОНОВЛЕНО)

    Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2021 ОНОВЛЕНО)

    Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2021 ОНОВЛЕНО)