Путівник по Кіпру (2023 ОНОВЛЕНО)

Якщо розглядати Кіпр для самостійної подорожі, то я виділю 3 моменти, які мені сподобалися найбільше: гірські традиційні села, кухня і тепле море кольору бірюзи.

У цій статті — які пляжі на Кіпрі та що цікавого побачити на острові, чи варто їхати у Північний Кіпр, що скуштувати, де жити, як пересуватися, коли краще їхати та на який бюджет розраховувати.


Умови в'їзду на Кіпр 2023

Якщо їхати на Кіпр з туристичною метою, то діють стандартні правила для перетину кордону країни ЄС.

Для в'їзду на Кіпр 2023 для українців необхідно:
  1. Мати біометричний паспорт для безвізового в'їзду.
  2. Мати бронювання житла. Підійдуть, як Booking.com, так і Airbnb.com.
  3. Мати туристичне страхування — можна зробити онлайн на Hotline.Finance: онлайн-поліс має таку ж юридичну силу, а коштує дешевше, оскільки немає комісії страхових агентів. Робиться 3 хв, поліс миттєво приходить на пошту, можна не роздруковувати.
  4. Сертифікат вакцинації НЕ вимагається з 1 червня 2022.

  Який пляж вибрати: найкращі пляжі на Кіпрі

  Що мені особливо сподобалося на Кіпрі, так це різноманітність пляжів: з галькою, піском чи скелясті для стрибків у воду — вибираєш на власний смак.

  Я люблю пляжі з галькою. Вода тоді завжди чиста, не каламутна, пісок не ліпне на мокрі ноги та рушник. Єдиний недолік — важко з розгону забігти у воду :)

  Дійсно красивий гальковий пляж знаходиться у західній частині острова — "Камінь Афродіти", де за легендою богиня народилася. Пляж дуже популярний, тому туристів привозять туди автобусами. Але мені пощастило — у першій половині дня до 14:00 там було не дуже людно.
  Камінь Афродити

  Піщані пляжі є в Ларнаці, Лімасолі та Айя-Напі.
  Пісок в Ларнаці гірський — сірого кольору, візуально він наче не привабливий, але море дуже чисте.
  Перед поїздкою мене зацікавив пляж Nissi в Айя-Напі. Фото в інтернеті були фантастичні — дрібний жовтий пісок та невеликий острівець в морі. В реальності він не дуже мене вразив. Вода там була надто мілка, щоб поплавати, і, на жаль, там так багато людей, що в піску зустрічалися пляшки та обгортки.

  Поблизу Лімасола є місце, що називається “Білі каміння” — скелясті утворення, що виступають в море, наче язики велетня. Місцевість невелика, але варта того, щоб заїхати на неї.
  Білі каміння поблизу Лімасола

  На східній частині острова в районі мису Греко берег крутий та доволі високий, тож у бірюзову воду можна стрибати зі скель чи валунів. Тут дуже мальовничі пляжі з різними гротами, кам'яними арками та печерами. Треба бути більш впевненим плавцем і не боятися стрибнути з висоти. На жаль, це не про мене.
  Також мис Греко — ідеальне місце, щоб дивитися світанок, оскільки — це найбільш східна точка незалежного Кіпру.
  Мис Греко, крім споглядання світанку, - дуже красиве місце для треку

  Багато пляжів на Кіпрі мають “Блакитні прапорці” — міжнародні екологічні сертифікати чистоти пляжів та моря. Море дійсно дуже лагідне та тепле. Єдине, що мене збентежило, — у більшості місць море мілке, по пояс. На мій погляд, приїхати на Кіпр з дітьми — кращого місця не знайдеш.
  Пляж "Камінь Афродіти" мені дуже сподобався - він неповторний у порівнянні з іншими

  Що подивитися на Кіпрі

  Найбільше Кіпр розкрився для мене у селах. Для цього потрібно було їхати у гори Тродос. У селах ще відчуваються традиції острова. Там вузькі вулички, в них не проникає пекуче південне сонце, вони, як суцільний лабіринт, водять тебе серед кам'яних будинків, прикрашених квітами чи фруктовими деревами. Мешканці тут погано говорять англійською, але все одно вітаються з приїжджими "Калі мера!" ("Добрий ранок!").
  Велика перевага сіл - сонце не проникає у вузькі вулиці і не так спекотно

  У селах можна побачити жінок за традиційним в'язанням або чоловіків, що ведуть віслюків, нав'ючених хворостом. У такі моменти я розумію, що це найбільше душевні та атмосферні місця!
  В'язання та вироби зі срібла — те, чим займаються селяни, крім вирощування оливок та виноробства. Майстрів ручної роботи достатньо, аби у селах працювали невеликі лавки з традиційними кіпрськими товарами.

  Я раджу заїхати у такі села, щоб побачити традиційний Кіпр: Лефкара (Lefkara), Ланія (Laneia), Лофу (Lofou), Омодос (Omodos).

  Кожне село чимось відрізняється від іншого — одне біле, інше кам'яне, третє має частину будинків блакитного кольору. Ми запланували об'їхати усі за один день, але реалістично, часу на все не вистачило. Втім, необов'язково заїжджати у кожне. Лефкара, наприклад, на найбільш доступній відстані від Ларнаки.

  Біля Пафоса є археологічний парк. Ми побували там на руїнах некрополя “Гробниця королів” (Tombs of the Kings) — місце для поховання аристократії, датоване 4 ст. до н.е. Окрім історії, мені було дуже цікаво, адже можна було спуститися під землю через один вхід, пройти давнім храмом або кімнатою для поховань та вийти назовні через інший. Відчути себе Індіаною Джонсом завжди приємно :).
  Ось тут, наприклад, спускаєшся вниз, а виходиш через десятки метрів з іншого боку

  Ближче до Лімасола є руїни античного міста Куріон. Воно було побудовано ще до н.е. і знаходиться на березі моря, через що має фантастичний вигляд.
  Підземний храм в Гробниці королів

  На заході острова знаходиться національний парк Акамас. Природа там більш зелена, ніж в цілому на острові. Мушу сказати, що Кіпр виглядає доволі пустельним через жовтий ґрунт, там не багато зелені та дерев, але досить багато квітів. У парку Акамас все інакше і там багато стежок для піших походів.
  У Ларнаці поховано Лазаря - того самого, якого воскресив Христос. Його мощі знаходяться у церкві Святого Лазаря, яка є дуже давньою (9 ст).

  Нікосія та Північний Кіпр

  Було дуже цікаво з'їздити у Північний Кіпр. Кордон можна перейти пішки в Нікосії, столиці Кіпру. Пішохідна вулиця Ледрас в історичному центрі просто впирається у прикордонний пункт.
  Кіпрська частина Нікосії дуже симпатична
  Нікосія вважається єдиною столицею у світі, яку розділено між двома державами. Цікаво, чому не рахують Єрусалим?

  Переходиш КПП і миттєво опиняєшся серед спортивних костюмів, пластикових манекенів та розкладок з тканинами.
  Торгова вулиця кіпрської Нікосії - брендові магазини, лавки з морозивом та кав'ярні

  У Північному Кіпрі в Нікосії люди торгують речима, сумками чи подушками просто на вулиці

  Кіпр виглядає, як впевнений Європейський союз. Інфраструктура, чистота, сервіс, достаток. А Північний Кіпр — територія, що окупована Туреччиною понад 40 років. Тут в обігу турецькі ліри, та місцеві помітно гірше розмовляють англійською. Будинки не такі ошатні, а узбіччя де-не-де прикрашає сміття.
  Одна з історичних пам'яток Османської імперії на Північному Кіпрі (Нікосія) - справжній караван-сарай Буюк Хан (Buyuk Han)

  Караван-сарай - місце для ночівлі торговців. У центрі такої споруди - колодязь, біля якого прив'язували коней чи верблюдів. По периметру розташовані кімнати. Караван-сараї були популярні на Близькому сході. На Кіпрі - це османська спадщина

  У Північному Кіпрі все дешевше. Якщо вийти з історичного центру тієї частини Нікосії, можна пообідати вдвічі-втричі дешевше, ніж на Кіпрі.
  По різні боки кордону живуть схожі люди — доброзичливі та привітні. Але на півночі замість вулиці — базар, замість автобусів — маршрутки, замість кондиціонера — відкриті вікна. Людей розділяє вузька "зелена зона" миротворців ООН, а у свідомості — ціла прірва.
  Саманбахче (Samanbahce) - невеликий квартал з білими будинками, що вважається першим соціальним житлом на Кіпрі. Його було побудовано на місці садів у часи, коли населення міста швидко росло (к. 19 - поч. 20 ст). Сьогодні це все ще житловий комплекс

  На північній території багато кіпрських історичних пам'яток. Але також багато ще османських будинків. Все разом утворює атмосферу окупованої території.
  Нікосія мене вразила саме контрастом двох частин. Цікаво було погуляти старим історичним центром міста, що знаходиться у стінах середньовічної фортеці і тепер розділено на дві різні країни.

  Ще ми побували в місті Кіренія на березі Середземного моря. І я би радила відвідати замок Хіларіон в горах на Північному Кіпрі. На жаль, у нас не вистачило часу на нього.

  Щоб потрапити у Північний Кіпр достатньо лише закордонного паспорта.

  Місто Кіренія (по-кіпрські) у Північному Кіпрі має турецьку назву Гірне. Кіренія - дуже давнє місто, було засновано після Троянської війни

  Кіренійський замок

  Що скуштувати на Кіпрі

  Тільки заради кіпрської кухні варто повернутися на острів. У кіпріотів є певний культ їжі. Вони серед тих націй, які ходять в ресторани більш як 1-2 рази на тиждень. А ще вони люблять збиратися всією сім'єю вдома за вечерею, коли температура повітря вже дозволяє добряче попоїсти. Вони виносять столи надвір, або відкривають всі вікна-двері, щоб вечірня прохолода сприяла довгим розмовам.
  Ресторанчики у старій частині Ларнаки оживають лише після 18:00

  Що ж скуштувати на Кіпрі? Розповідаю, що посмакувало мені.
  Не дивлячись на Середземне море, кіпріоти не рибалки. Правильно, навіщо бути рибалкою, коли твоя країна — один з найбільших офшорів світу? А ось з м'ясом остров'яни на "ти".
  Афелія — свинина, витримана в сухому червоному вині. М'ясо просто тане в роті. Важко описати словами, але, якщо ви — м'ясоїд, афелія повинна бути у вашому листі гастрономічних бажань. Вибух всіх смакових рецепторів одночасно!
  Мусака — м'ясо, запечене в глечику з картоплею, з сиром та іншими овочами. Звучить наче знайоме, думаєте? Але такої страви в нашій кухні немає.
  Мезе — страва з морепродуктів, приготованих на грилі. На Кіпрі найчастіше мезе — це риба. Але також це може бути грильований восьминіг, кальмар або мікс морепродуктів.
  Халумі — солений овечо-козячо-коров'ячий сир. Його підсмажують до скоринки та подають як додаток. Але для мене це дуже ситна страва. З'їсти такий стартер і м'ясо вже не влізе.
  Сувлакі та дзадзикі можна зустріти й у Греції. Сувлакі — шашлик з різного виду м'яса (курятина, свинина, баранина). Дзадзикі — соус з йогурту, завдяки якому соковите м'ясо здається ще більш ніжним. Сувлакі можна замовити як основну страву в ресторані та як швидкій перекус дорогою до моря.
  Йогурт — на Кіпрі варто спробувати овечий чи козячий йогурти. Краще їсти не на десерт, а як соус до основних страв. Або просто намастити на хліб.

  У Північному Кіпрі легко можна знайти східні солодощі. На Кіпрі такого немає

  Транспорт: автобуси та оренда машини на Кіпрі

  Ми з Вітею орендували авто на кілька днів, а потім їздили автобусами, коли здали машину. В кожному варіанті є свої плюси та мінуси.

  Оренда машини на Кіпрі
  У нас був пізній рейс по прибуттю і дуже ранній виліт додому. Тому ми заздалегідь проінспектували, що орендувати авто коштуватиме стільки ж, скільки таксі до нашого помешкання. Але з авто ми ще могли поїздити по острову.
  Орендні компанії в аеропорту Ларнаки працюю цілодобово. Це — дуже зручно.
  Отже, ми орендували авто двічі — на кілька перших днів та на кілька останніх. Брати на весь період часу у конкретно нашому випадку не було сенсу.
  Майте на увазі, на Кіпрі лівосторонній рух.
  Старе місто Ларнаки

  Автобуси на Кіпрі (www.cyprusbybus.com)
  Автобуси ходять майже за розкладом. Розклад не дуже частий — автобус може бути раз на півтори години.
  Кіпр поділено на різні регіони, між якими курсує міжрегіональний автобус (наприклад, з Ларнаки в Лімасол). Іноді потрібно робити пересадки, на що йде багато часу. У ряд гірських сіл ходить лише пару автобусів на день.

  Тому треба зважувати, чим подорожувати по острову.
  З практики скажу, що для подорожі навколо острова машиною буде найбільш оптимально. Але на короткі відстані та до/з аеропорту достатньо автобуса (якщо не треба їхати вночі).

  Де краще жити на Кіпрі

  На вибір того, яким транспортом пересуватися, також вплине, в якому місті зупинитися на Кіпрі.
  Я хотіла поселитися в районі Протараса чи Паралімні на сході острова. Там відпочивають самі кіпріоти. Але ціни на житло були досить високі. Втім, якщо є змога, то я раджу зупинитися тут.

  Я також розглядала Айя-Напу чи Пафос, але вони надто далеко від аеропорту та місць, які ми хотіли побачити. І мені хотілося уникнути тусовочних локацій.

  Лімасол я відкинула через те, що це найбільше місто країни, — хотілося відпочинку.

  Виходить, що Ларнака та навколишні села виявилися найбільш оптимальними за ціною та зручністю добирання, оскільки частину подорожі ми їздили на автобусах.
  Квартиру з великою терасою і басейном ми знімали по Airbnb.com у дуже симпатичному селі Орокліні. Нам було важливі мати умови для віддаленої роботи — стіл та стабільний інтернет. Єдиний мінус квартири — до моря пішки 20 хв вздовж траси. Коли ми віддали машину, басейн був нам на руку.

  Житло та ціни в Ларнаці
  • Welcome house - від 28Є/ніч кімната на двох
  • Студія на пляжі - від 32Є/ніч студія з чудовим розташуванням: історичний центр, на пляжі
  • The room - від 32Є/ніч студія в історичному центрі
  • Town centre suites - від 39 Є/ніч кімната на двох

  Середньовічний замок у Ларнаці

  Коли краще їхати на Кіпр

  Я старанно уникала літа у нашій подорожі. Літо на Кіпрі надто спекотне. Я була у перший тиждень вересня, і температура була вкрай високою. До 7 ранку можна було жити. До 8 — виживати. А після 9 ранку — memento mori — "моментально в море" :). Було +34+36, а за відчуттями всі +45. Це насправді впливало на наше пересування по острову. Тому що в таку спеку вийти з-під кондиціонера можна було лише до сходу сонця і після.
  Якби я їхала вдруге, я розглядала би березень-квітень та не раніше початку жовтня.

  Сезон на Кіпрі починається в кінці квітня - у травні, й триває до середини жовтня, коли приємно купатися в морі. Найкомфортніша погода для відпочинку — квітень, травень та жовтень.

  У листопаді починаються вітри. Все ще можна приїхати на Кіпр, але буде вже трохи прохолодно й море може бути прохолодним.
  Пора протягом зими та березень чудова для прогулянок біля моря. Погода на Кіпрі здебільшого сонячна, лише високо в горах може бути сніг, а на узбережжі в деякі дні можна навіть гуляти у футболці. Купатися буде прохолодно, але подивитися історичні місця та зловити сонце можна на Кіпрі й взимку.
  Білі каміння недалеко від Лімасола

  Відео з подорожі по Кіпру

  Перегляньте відео з подорожі по Кіпру з усіма місцями, які ми відвідали, та додатковими порадами.
  Підписуйтеся на канал в YouTube, щоб дивитися корисні відео про те, як подорожувати самостійно.

  Як дешево долетіти до Кіпру з України

  На жаль, зараз немає польотів з України. Втім, я не видалятиму цей розділ: вірю, що після перемоги рейси відновляться.

  Дешево до Кіпру можна дістатися Wizzair або Ryanair з Києва або Львова, також SkyUp з Києва, Львова, Харкова та Запоріжжя.
  Львів - Ларнака - Львів від 60 євро на Wizzair
  Київ - Пафос - Київ від 90 євро на Ryanair
  Київ - Ларнака - Київ від 70 євро на Wizzair

  Ціни на Кіпрі

  Житло
  Ми вибрали Ларнаку, як я писала, за зручність розташування та оптимальні ціни. Тут житло стартує від 25 євро/доба.
  Найвищі ціни на житло я зустрічала у Протарасі — мінімально від 80 євро/доба, але середні ціни тут 150 євро/доба.
  Ми платили 39 євро/доба у вересні за квартиру з великою терасою та басейном в Орокліні, 10 хв від Ларнаки на авто.

  Їжа
  У тавернах ціни починаються від 7-9 євро за м'ясну чи рибну страву. Якщо заклад у центральній або пляжній зонах, ціни від 12-15 євро за страву. Якість однакова, на ціну впливає локація.
  Вино 3-4 євро.
  Кава від 1 євро. Фрапе від 2 євро.
  Найдешевші супермаркети на Кіпрі — Lidl, але вони не часто трапляються. Ми також купували продукти в мережі Kritikos.
  У нас вийшло 217 євро за їжу на двох (готували самі та їли в ресторанах).

  Транспорт
  Квитки на автобус:
  - разовий — 1,5 євро
  - нічний разовий — 2,5 євро
  - денний — 5 євро
  - міжрегіональний — від 4 до 7 євро в один бік (дешевше купувати у два боки).

  Оренда авто ~ від 20 євро/день у високий сезон, включаючи базову страховку. Також в аеропорту Ларнаки всі орендні компанії блокують 650 євро як депозит.
  Бензин — 1,32 євро.

  Автобус на Північному Кіпрі з Нікосії до Кіренії — 6 лір.

  У нас вийшло 95 євро за оренду машини (4 дні) + бензин 55 євро (~800 км).
  На автобус витратили 19 євро.

  Пляжі та пам'ятки
  Пляжі безкоштовні. Парасольки та лежаки — 2 євро/день.
  Археологічний парк в Пафосі — 4,5 євро.
  Куріон — 4,5 євро.
  Музей “Гробниця королів” — 2,5 євро.
  Середньовічні замки у різних містах ~ 2 євро.

  Мій переліт коштував 100 євро у два боки. Я летіла МАУ з Івано-Франківська до Ларнаки (через Київ). Це гарна ціна для перельоту з Франківська, ще й у високий сезон (перший тиждень вересня).

  Бюджет подорожі на Кіпр

  На двох на 8 днів у нас вийшло 970 євро разом з перельотом.

  Сподіваюся, стаття була корисною та стане у пригоді під час підготовки до подорожі на Кіпр!  Читайте також:


  Коментарі

  1. Привіт. Дякую за корисну інформацію! Підкажи будь ласка, авто бронювали онлайн чи на місці? Якщо онлайн, то через який сервіс/сайт? Дивлюся ціни на агрегаторах в районі 50є доба.

   ВідповістиВидалити

  Дописати коментар

  Популярні дописи з цього блогу

  Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2023 ОНОВЛЕНО)

  Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2023 ОНОВЛЕНО)

  Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2023 ОНОВЛЕНО)