5 речей про подорож в Індонезію, які я хотіла би знати наперед

Моя підготовка до подорожі в Індонезію була досить складна. Країна настільки велика, що я перечитала тонни інформації перш, ніж змогла нарешті скласти маршрут нашої подорожі, оптимальний за тривалістю, відстанню і бюджетом.
17000 островів — є з чого вибирати для мандрівки на кілька тижнів. А як дістатися того чи іншого острова? Скільки це коштує? Там приймають картку? Що вдягати в найбільшій мусульманській країні світу? Щось з цього я дізналася перед від'їздом, а щось стало сюрпризом вже на місці.

Наступній 5 порад суттєво спростять вам підготовку до самостійної подорожі в Індонезію.


1. Гроші, банківські ліміти та обмін валюти в Індонезії

Ще в Україні я повідомила свій банк, що їду за кордон в Індонезію. Служба безпеки мого банку двічі передзвонювала мені, щоб окремо наголосити, що в Індонезії зафіксовано найбільшу кількість шахрайств у банкоматах.
Через це ВСІ банки України автоматично блокують картки на зняття готівки в банкоматі в Індонезії. Ви не зможете зняти готівку просто так взагалі.
Можна розблокувати картку для Індонезії, але банк попереджає, що у цьому випадку він знімає з себе всю відповідальність, якщо щось станеться.

Втім, карткою спокійно можна розраховуватися в терміналах: у ресторанах, кав'ярнях, супермаркетах і готелях — всюди, де їх приймають. Зауважте, що, наприклад, на о. Флорес ми не зустрічали супермаркетів, тільки місцеві ринки і невеликі магазинчики, які продають напої та чипси, звісно, за готівку.

Те, що потрібно мати з собою готівку, напрошується само собою. І тут є кілька нюансів.

В Індонезії можна поміняти долари та євро. Але купюри повинні бути не старими (наприклад, долари не старше 2000-го року випуску). Краще мати купюри номіналом по 100. Дрібні теж можна поміняти, але за гіршим курсом.

Найкращий обмінний курс у всій Індонезії — на о. Балі. Це обумовлено тим, що тут найбільша кількість туристів і найбільший грошовий та валютний обіг.

Міняти гроші можна в кіосках-обмінниках, у відділеннях грошових переказів та у банках. Ми міняли у всіх трьох інституціях.
Найпростіше було в банку і там був найкращий курс, який нам трапився.
Трошки складніше було в кіосках. Потрібно було обійти точок з п'ять, щоб знайти одну без додаткових комісій і податків, які “раптово” виникали в кінцевому підрахунку суми. Причому, ми перепитували, чи є комісії. Комісій не було, але в кінці сума вираховувалася менше, ніж потрібно. На наше здивування нам відповідали: “Так це ж податок! Про податок ви не питали” :).

***
Про мої пригоди на Балі і враження від цього острова читайте в цій статті - Подорож в Індонезію. Балі.
***

В цілому, на мій погляд, люди досить адекватні та чесні. Якщо ви не орієнтуєтеся в цінах чи курсах взагалі, то вам назвуть гірший курс, як і будь-де при обміні на вулиці. Якщо ви знаєте справжню суму і називаєте її, то з вами відразу погоджуються і відбувається розрахунок.

Курс станом на січень 2018 був орієнтовно таким: 1 дол. = 13 140 індонезійських рупій.

Міняти валюту найкраще на о. Балі - там найвигідніший курс та найбільша кількість банків чи обмінних пунктів

2. Мобільний зв'язок та інтернет в Індонезії

Зі зв'язком у мене було найбільше проблем.
По-перше, між різними островами Індонезії є роумінг. Країна входить у 20-ку найбільших у світі, а острови знаходяться на великій відстані одне від одного.
По-друге, у моєму телефоні так і не запрацювала місцева карточка мобільного інтернету.
Про все це детальніше.

В Індонезії 4G.
Telkomsel – оператор з найбільшим покриттям. Раджу зупинити свій вибір на ньому. Ціни на пакети Telkomsel також дешевші, але ціна буде відрізнятися, залежно від місця покупки і обсягу Гб в пакеті (10 000 — 65 000 рупій).

В Індонезії мобільний інтернет дуже дешевий, а дзвінки дуже дорогі. Тому існують 2 різних стартових пакети — тільки з інтернетом та тільки з дзвінками. Але дзвонити через месенджери дешевше, то ж пакет з дзвінками вам не потрібен.

Поповняти sim-ку дорожче, ніж купити стартовий пакет. Тому після закінчення Гб всі купують нові пакети. І ви так робіть.

У стартовому пакеті перевіряйте, скільки обсягу інтернету у вас буде. Гігабайти там будуть розділені на 4G, на чат, на відео (дивитися через спеціальну програму, популярну в Індонезії) і т.д. Потрібно, щоб було більше на 4G.

Шукайте пакети з написом Flash, вони будуть діяти без роумінгу на островах, які найбільше відвідуються туристами: Балі, Ломбок, Ява, Флорес.
На стартовому пакеті толком не написано, на яких островах він буде діяти без роумінгу. Обов'язково назвіть продавцеві острови, куди ви збираєтеся, щоб він дав вам правильний пакет.

Найкраще купувати стартовий пакет на Балі. Тільки там ми зустрічали пакети Flash. На о. Ява вже таких не було, а продавці не були впевнені, чи карточка буде працювати на о. Флорес, куди ми летіли після Яви.

Найдешевшу ціну на стартовий пакет Telkomsel я бачила в аеропорту Балі Денпасар. Там на виході з аеропорту є точка представництва компанії. Раджу там і купувати.

На жаль, у мене не запрацював мобільний інтернет, хоч скільки ми не пробували в різних магазинах мобільних операторів. Тому обов'язково просить, щоб вам вставили sim-карту в телефон і перевірили, чи працює інтернет, а також показали, як перевіряти залишок на рахунку, оскільки для цього потрібно встановити мобільний додаток, який лише місцевою мовою.

Не думаю, що у більшості виникнуть проблеми, як у мене. Насправді навколо у всіх все працювало з першого разу. Головне у зв'язку в Індонезії — знати про роумінг і про обсяг пакету, який ви купуєте.

На великих і розвинених островах, як Балі та Ява, з мобільним зв'язком немає проблем. Але на таких невеликих островах, як Маван (на фото), чи на менш розвиненому о. Флорес немає покриття або воно слабке

3. Релігійні особливості та обмеження в Індонезії

Індонезія — найбільша мусульманська країна світу. Не дивлячись на це, вона — одна з найбільших мультирелігійних країн. Часто на різних островах можна зустріти іншу релігію. Так, на Балі — окремий вид індуїзму, на Яві — іслам, а на Флоресі — католицизм. Тут також домішана велика кількість язичницьких вірувань, віра у духів та реінкарнацію.

На Балі дуже сильна віра у злих і добрих духів. Чотири рази на рік балійці відзначають “День тиші”. У такі дні всі готелі і магазини закриті. Люди проводять час у молитвах і медитації. Вони не користуються електрикою, не готують, навіть не спілкуються з рідними. Місцеві вірять, якщо злі духи, що в такі дні пролітають над островом, не почують нікого, то подумають, що Балі незаселений, і не залишаться тут.
Потрібно перевірити ці дати наперед і не планувати в такі дні заселення в готель — вас ніхто не поселить. Дати “плавають” із року в рік, як у нас Великдень. На Booking.com ряд готелів згадує про це в описі, але не всі.

Більшість храмів в Індонезії потрібно відвідувати, пов'язавши хустину на стегна наче спідницю. Тому дівчатам можна самим на день відвідування святинь вдягнути довгі спідниці. Хлопцям довгі штани не допоможуть, тому що потрібно щось вільне, як ходять самі індонезійці. У храми Прамбанан і Боробудур не було такого правила. Але у велику кількість храмів на Балі потрібно зав'язати хустину.

***
Про храми Боробудур і Прамбанан, а також про вулкани Іджен і Бромо читайте в цій статті - Подорож в Індонезію. Ява: вулкани і древні храми.
***

На островах, де поширено іслам, краще не селитися біля мечетей, тому що перша молитва починається о 05:00 ранку, і ви будете прокидатися разом з нею від пісні муедзина.
Також у мусульман п'ятниця — вихідний день, коли вони не працюють. З цим не повинно бути великих проблем, тому що китайці чи індонезійці інших релігій будуть працювати. Але тим не менш, якщо ви знаходитися у маленькому віддаленому мусульманському поселенні, подумайте про, наприклад, транспорт наперед.

Щодо одягу, то Індонезія — світська країна. Туристи і туристки ходять у коротких шортах чи спідницях, а на пляжах спокійно можна купатися в купальниках. Ніяких проблем з нашим легким літнім вбранням не було на жодному з островів.
Індуїстський храм Прамбанан на о. Ява можна відвідувати у звичайному одязі

4. Траспорт між островами в Індонезії

Думаю, розмір країни і відстань між островами є причиною досить розвиненої авіації в Індонезії. І це дуже зручно.
Існує багато національних перевізників: NAM Air, Lion Air, Garuda Indonesia, Sriwijaya Air, Citilink, Wings Air, Batik Air і це не весь список.
Ціни починаються від 20-40 дол. в один бік.

Беріть до уваги, ВСІ літаки, якими ми літали між островами, запізнювалися з вильотом на 1-1,5-2 години. Це було досить критично, скажімо, якщо прилітати в таке маленьке місто, як Енде на о. Флорес, і вже не застати останнього автобуса, який потрібен, аби доїхати до вулкана Келімуту.

***
Про наші пригоди на о. Флорес читайте тут: Флорес: скати манта, дракони Комодо і вулкан Келімуту.
***

Другий варіант подорожі між островами — це пором.
На невеликі відстані він дуже ефективний — досить швидкий і дуже дешевий. Наприклад, між о. Балі та о. Ява пором їде 1 годину і коштує 6 500 рупій (40 центів). Також на пором можна взяти скутер/мотоцикл, якщо їдете зі своїм орендованим.

Але на великі відстані паром — пекельний засіб пересування. Ми зустріли німкень, які їхали поромом з Балі на Флорес (відстань дуже велика). Паром затримався в загальному на добу. Він не встиг доплисти вчасно і робив зупинку на ніч на о. Ломбок, що не було передбачено його маршрутом. Тому дівчата вбили 2 дні на добирання морем, але не зекономили, тому що довелося терміново шукати нічліг на Ломбоку.

Третій варіант на короткі відстані — човен. Наприклад, між островами Балі і Нуса-Пеніда або Балі і Гілі (острови з красивими пляжами) курсують швидкісні човни (high speed boat), які орієнтовно за 1,5 години доставлять вас до пункту призначення.
Ціна на зворотню подорож з Балі до Гілі на швидкісному човні коштує 250 000 рупій (~18 дол.).
Звичайні човни, тут їх звуть низько швидкісні (low speed boat), будуть їхати орієнтовно 3 години. Коштуватимуть дешевше.
Невеликим літаком авіаліній Wings Air ми летіти з Лабуан-Баджо в Енде на о. Флорес (фото ліворуч).
Авіалінії Nam Air давали бортове харчування - рогалик з повидлом і воду. Летіти лише годину, тому було дуже приємно :) (фото праворуч)

5. Grabcar і Go-Jek в Індонезії — місцеві альтернативи Uber

В Індонезії існує Uber. Але, наприклад, на Балі він офіційно заборонений, тому працює дуже погано. Ти викликаєш машину, вона може їхати до тебе до 30 хв, а потім водій каже суму вдвічі більше за зазначену.

Зате є досить чудова та більше дешева альтернатива — Grabcar. Вони працюють за подібним принципом: замовляєш машину через мобільний додаток. Ціни на Grabcar дуже дешеві, наприклад, ми заплатили 41 000 рупій (менш як 3 дол.) за відстань 14 км з готелю до аеропорту вночі.
Grabcar ми зустрічали лише на о. Ява.

Go-Jek — ще один варіант замовити транспорт. Go-Jek в Індонезії — ценайчастіше скутер або мотоцикл, який везе вас у місце призначення.
Сьогодні Go-Jek має різновиди: Go-Food, Go-Shop, Go-Send і т.д. Ти замовляєш водія, який виконує за тебе, що потрібно: привозить їжу на замовлення, покупки або відправляє твою посилку. На мій погляд, це дуже зручний сервіс.
Go-Jek ми також зустрічали лише на о. Ява.

На Балі найзручніше орендувати скутер. Його вартість 3-5 дол./доба. Орендувати можна прямо у вашому готелі.
Детально про оренду скутера читайте у моєму дописі на фейсбуці:


Також ми добиралися з аеропорту Денпасар в Убуд на таксі. І це коштувало лише 230 000 рупій на двох (16 дол.) за відстань 37 км.
Річ у тому, що після 16:00 з Денапасара не ходять рейсові автобуси до Убуда. Тому потрібно було якимось чином добиратися.
Ми подивилися ціну Uber на цю подорож. Але, оскільки водій Uber почав називати вищу суму, то ми вийшли з аеропорту і домовилися зі звичайним таксистом за ці ж гроші.
Тому додаток Uber на Балі можна використовувати, як орієнтир в цінах.

Флорес — найменш розвинений острів з перелічених. Тут не всюди є мобільне покриття, тому додатки тут не працюють.
Найбільш популярні на Флорес - “shared cars”. Це – каршерінг з місцевим присмаком. У містах і селах є певні точки збору людей, які гуртуються, щоб машиною поїхати в інше місто. Машина не дуже велика, але в неї трамбуються 7 людей + водій. Місця на багаж дуже мало. Всі скидаються грошима та їдуть. Ціни від 50 000 рупій (наприклад, Енде-Моні або Моні-Маумере). Мінус цієї системи в тому, що, поки не збереться вся машина, водій чекатиме до останнього. В Енде ми чекали понад 3 годин, щоб поїхати в Моні. Вранці машина набирається значно швидше, ніж в другій половині дня і ввечері.
"Зупинка" в Енде на о. Флорес, де всі збираються і чекають машину
А це машина, в яку сідають 7 людей + водій. Всередині треба потіснитися

Відео з подорожі на Балі

Перегляньте відео з подорожі на Балі з усіма місцями, які ми відвідали, та додатковими порадами.
Підписуйтеся на YouTube-канал, щоб дивитися корисні відео про те, як подорожувати самостійно.Як добиратися в Індонезію

Я раджу летіти на острів Балі в аеропорт Денпасар. Qatar Airways літають туди з пересадкою в Досі. Переліт триває: 6 годин до Дохи і 10 годин до Денпасара після пересадки.
В середньому ціни на переліт до Балі ~600-650 євро у два боки.

Де краще зупинитися на Балі

Я раджу зупинитися в Убуді - місту серед джунглів.

Варіанти житла в Убуді
1) Soca House - від 8 Є/ніч за номер на двох з басейном
2) Bali Sunshine Homestay & Gallery - від 12 Є/ніч за номер на двох з басейном
3) Buah Nagasari Cottages - від 18 Є/ніч за номер на двох з басейном

Зекономте в подорожах з моїми знижками
Airbnb.com — зареєструйтеся за посиланням та отримайте знижку 47$ на перше бронювання.
До -20% на страховку для подорожей за кордон — онлайн-поліс, що приходить на пошту відразу після оплати.Всі статті про Індонезію:
Балі
Ява: вулкани і древні храми
Флорес: скати манта, дракони Комодо і вулкан КелімутуКоментарі

 1. ATM fraud sounds like an overreaction on the part of ukrainian banks. In 7 vistis never had any problems and never heard of any problems with ATMs in Indo and I used them all over the country. US banks do not block anything if you give them travel notification.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Lucky you! :) I am almost sure the bank security of the US and Ukraine is pretty much different. I've heard from my close friends about frauds in Indonesia. My bank (which is EU branch) told me they indicated the biggest number of frauds in Indonesia. That's why they do not recommend you to use ATM there. So, I prefer to be prepared and to inform other Ukrainians to be so :)

   Видалити
 2. З Балі до Флореса я добирався і автостопом, і місцевими автобусами+пором, і великим поромом за 36 годин без зупинок))), і літаком з Лабуан Баджо в Денпасар. І всі рази це було пригодою))))

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Думаю, дорога до о. Флорес завжди з якоюсь пригодою. Особливо, якщо після прибуття подорожувати островом :)

   Видалити
 3. Дякую за статтю, корисно. Особливо за ціни у рупіях і доларах)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дуже дякую за відгук! І щиро рада, що інформація стала в пригоді! :)

   Видалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2023 ОНОВЛЕНО)

Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2023 ОНОВЛЕНО)

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2023 ОНОВЛЕНО)