Петра. Йорданія

З раннього дитинства Петра в Йорданії асоціювалася у мене з пригодами, погонями, скарбами і всіляким дійством. Звісно, це все прийшло з фільмів (таких, як “Індіана Джонс” чи “Арабські ночі”), звідки в цілому взялися знання про це місце. Але у фільмах Петру показували лише кілька кадрів. І майже стільки ж я знала про неї: що це вирізаний у скелі храм.

Я рада була зробити для себе відкриття, наскільки велике і величне це місто. Після Мачу Пікчу я пообіцяла собі більше не вивчати досконало місце перед відвідуванням. Я хочу мати можливість бути здивованою. І Петра непросто здивувала, я була в захваті від неї.

Ціни на вхідні квитки в Перту актуальні на березень 2021 року.

Два дні у давньому місті Петра

Всі споруди, які є в Петрі, - це вирізані у скелях ніші, храми, гробниці, кімнати. У цьому місті не було звичних нам будівель з вікнами і дахами. Воно розташовано в пустелі серед пісків і великого скупчення кам'яних глиб. Саме камені були і будинками, і дахами, і святилищами для давніх мешканців Петри.

Відразу після входу натрапляєш на гробниці - невеликі видовбані в камені ніші. Входи у деякі з них оздоблені геометричними лініями. Вони мають назву “Глиби Джина”, того самого із казки, магічного духа, в якого вірили давні цивілізації, що збудували це місто. Ці гробниці вважаються найдавнішими у всій Петрі.

Жовтого кольору дорога веде тебе далі у надзвичайної краси каньйон - Сік (Siq). Високі скелі обступають з обох боків, і вузька дорога між природними стінами наче заманює тебе вглиб казкового місця. Скелі навколо - чарівних кольорів: від світло-жовтого і рожевого, до теракотового і темно-коричневого. Один тон перетікає в інший і змінює відтінок, знаходячись у тіні чи на сонці. Промені пробиваються у вузький отвір між скелями нагорі, але не можуть дістати дна каньйону - настільки високі кам'яні стіни.
Вхід у Петру прикрашають скульптури каравану, витерті віками: караванник і верблюди з поклажами 


Довжина цього природного коридору більше кілометра, і за кожним поворотом у мене шалено билося серце, адже я очікувала побачити найвідомішу пам'ятку цього давнього царства. Я знала, що вона знаходиться серед подібних червоних скель. Краса навколо випробувала моє очікування.

Нарешті в кінці каньйону я побачила те, що багато років захоплювало мене, - вирізану у червоній скелі невимовної краси споруду. Про це я мріяла років з 8-ми! Перше, що сказали ми з Вітею: “Це дійсно дуже красиво!”
Будівля у скелі слугувала скарбницею великих царів, які правили Петрою тисячі років тому. Ми уявляємо це храмом за конструкцією з колонами, коли насправді це була казна, де зберігалися скарби і монети володарів минулого.
Скарбниця неймовірної краси, висока (40 м), повністю вирізана у скелі з усіма її кімнатами, нішами, підвалами, колонами і скульптурами. У пустелі немає дерев, щоб зробити риштування для каменярів. Споруда була спроектована, а потім вирізана у скелі, починаючи згори. Спочатку були створені купол і верхні колони зі статуями, потім, опускаючись нижче, робітники видовбали ніші і кімнати, і вже в кінці були зроблені нижні колони, вхід і головна зала скарбниці. Я не припиняю дивуватися, яким майстром потрібно бути, щоб розрахувати конструкцію так чітко і правильно, зберегти пропорції, працюючи згори вниз! Але найбільша загадка для мене - зали всередині. Потрібно розрахувати все, щоб скеля не завалила кімнати, адже важко уявити, скільки тонн кам'яної породи висить над порожнім простором.

Лише вузькій каньйон, що приховує і захищає скарбницю, і сама скарбниця дали змогу зрозуміти, наскільки розвиненим був народ, який створив ці шедеври. Достеменно невідомо, коли було побудовано Петру. Але свого найбільшого розквіту вона набула, як столиця набатеїв, пре-ісламської цивілізації, що мешкала тут з 2 ст. до н.е. Петра знаходилася на торгових шляхах між арабським світом та Єгиптом, Римом і Візантією. Тому набатеї славилися торгівлею спеціями, миром і ладаном.

Але казна знаходиться практично на самому початку Петри. За нею відкривається все місто, облаштування його вулиць і функціонал різних його споруд.
Продовжуючи свій шлях вглиб давнього царства, ти бачиш різного розміру й оформлення ніші. Раніше більшість із них була гробницями - святими місцями поховань давнього народу.
Набатеї також мали театр, що вміщував 4 тисячі глядачів. Його створено у формі амфітеатру з кількома рівнями сидінь. Це - єдиний театр у світі, повністю вирізаний зі скелі. Конструкція нагадує римські театри. Але цивілізація набатеїв була тут віками раніше.
Передню частину театру - кімнати під сценою (на фото видно руїни) - було добудовано пізніше. Але яруси сидінь - творіння набатеїв
Єдиний у світі театр, вирізаний у скелі. Він вміщав 4000 глядачів

Далі за театром розташовано великий комплекс королівських гробниць. Арки і колони  прикрашали ці споруди. З усього видно, які пишні почесті надавали набатеї своїм володарям і наскільки багатою була ця культура. Красу фасадів цих погребальних монументів підкреслює незвична порода каменю у цих скелях. Вона ніби зроблена з різних шматочків — червоного, білого, чорного. Хотілося торкатися стін, щоб зрозуміти, як природа поєднала разом такі різні кольори.
Цікаво, що фасад гробниці монументальний, але вузький. А погребальні кімнати знаходяться всередині скелі

Комплекс королівських гробниць


За гробницями королів вулиця переходить у простір, де раніше відбувалася торгівля. Тут збереглися колони, які, за думкою істориків, підтримували шатрове накриття і розмежовували лавки різних торговців. Тисячоліття тому у Петрі торговець був представником досить забезпеченого класу.
Тут же на вулиці, що простягається вздовж невеликої річки, були будинки мешканців міста.
Торгова вулиця впирається в кілька великих храмів. Один із них зараз активно реставрують, ретельно підбираючи каміння і розміщуючи їх на місце, де вони знаходилися до руйнування. Думаю, за кілька років можна буде побачити, як виглядав храм набатеїв.

Відомо, що Петра згодом була завойована Римською імперією. Багате, розвинене місто було приманкою для римлян. Проте воно було сильно зруйновано під час землетрусу у 4 ст. н.е. Через стихію торговельні шляхи змінилися, і Петра занепала, про неї забули на дуже довгий час.

Так закінчився наш перший день в Петрі. Наступного дня нас очікувало кілька віддалених маршрутів.
Мушу зазначити, що це - величезна територія. Хотілося побачити не тільки найбільш доступні скарбницю, театр, гробниці і храми. Щоб отримати максимальну картину про набатеїв, їхнє життя і побут, варто вибрати кілька додаткових треків, щоб обійти більше території. В Петрі аж 8 офіційних маршрутів у різні куточки давнього царства. Але я впевнена, що існує більше стежок, відомих лише бедуїнам.

Якщо у перший день головною пам'яткою була скарбниця, то другого дня ми знайшли такої краси храм Ад-Деїр, якого ми ще не бачили в Петрі. Він більший за скарбницю і зберігся дуже добре. Його однозначно варто побачити, хоча він знаходиться на, мабуть, найвіддаленішому маршруті Ad Deir.

А ще ми дізналися, наскільки складною і досконалою була гідравлічна система для збору води в цистерни і розподілення по всьому місту. Вздовж високих стін каньйону Сік на рівні пояса були видовбані ринви для води. Їх неможливо не помітити і ми задавалися питанням, чи це сучасні канали для дощової води, щоб вона не руйнувала пам'ятку ЮНЕСКО, чи давні цивілізації створили ці жолоби? Дощів у пустелі небагато, тож ми схилялися до сучасного походження ринв. Втім, гід, що проходив повз і побачив, як ми роздивлялися кам'яні стіни, розповів, що ці дощові канали, збудовані засновниками міста більше 2000 років тому. Вони були майстрами у збиранні води у цьому сухому кліматі на потреби міста. Виявилося, що в ті часи у жолобах були прокладені труби, і ними вода з каньйону стікала у велику систему резервуарів у місті. Це давало життя всім мешканцям, яких тут налічувалось до 50000.

На маршруті High Place of Sacrifice ми побачили рештки фонтану. Скульптура лева була частиною складної системи каналів. Із пащі лева витікала вода, яка стікала зі скель. Далі вона потрапляла в труби, що вели до великої цистерни, розташованої десятками метрів нижче. Це - лише маленький приклад водного комплексу набатеїв.
 

Типи і вартість квитків у Петру

Є 3 типи квитків:

 • одноденний за 50 йорданських динарів (~71 дол.)
 • дводенний за 55 динарів (~78 дол.)
 • триденний за 60 динарів (~85 дол.)

Я раджу брати квиток на 2 дні. Саме стільки часу достатньо для того, щоб максимально побачити місто.
Одноденний виправданий, якщо ви обмежені у часі. Триденний варто брати, якщо ви глибше цікавитися історією.
Петра відкрита з 06:00 до 18:00. Вранці і ввечері досить прохолодно, хочеться вдягнути кофту, але вдень дуже спекотно.

Петра пішки чи верхи?

Протягом двох днів ми досліджували Петру пішки. Я раджу піші маршрути всім, хто це любить.
Також можна подивитися місто верхи. Це може бути цікавим досвідом. Єдиним мінусом, на мій погляд, є те, що доведеться часто міняти “транспорт”. Від входу до певного пункту (метрів 500) можна взяти лише коня, від цієї точки можна пересісти на невелику бричку, яка довезе до скарбниці; тут потрібно буде пересісти на верблюда чи віслюка; верблюд довезе вас до останнього храму, що після торгової вулиці, а віслючок теоретично може пройти всюди; якщо вам потрібно нагору (наприклад, маршрут High Place of Sacrifice), то необхідно взяти мула.
Увага! За кожну тварину потрібно буде заплатити окремо.
Це зроблено, аби підтримувати різні спільноти бедуїнів, які мешкають навколо в пустелі. Хтось з них займається конярством, хтось розводить віслюків і мулів, а інший тримає верблюдів. Вартість залежить від сміливості бедуїна запропонувати вам високу ціну і вашого вміння торгуватися.
Бричка у каньйоні Сік
Бедуїни також продають сувеніри і пропонують послуги гідів, щоб провести туриста важкою стежкою побачити скарбницю згори. Вартість такого гіда починається від 50 динарів й опускається до 10 динарів ввечері перед закриттям. Втім, знайте, що є маршрут, який веде до місця, звідки можна побачити скарбницю згори, і він безкоштовний. На нього, щоправда, потрібно орієнтовно дві години.

Де знаходиться Петра в Йорданії

Петра знаходиться у місті Ваді Муса, куди можна дістатися автобусом з Аммана або з боку Ізраїлю від кордону. Зверніть увагу, що у п'ятницю автобуси від кордону не ходять, оскільки це - вихідний в ісламі. У такому випадку можна взяти таксі відразу від кордону за 50 динарів або поїхати автостопом. Їхати орієнтовно 2 години.
Від більшості готелів у Ваді Муса Петра - у 10-20 мінутах ходьби.

Як вдягатися в Петру дівчатам

Йорданія - мусульманська країна. Проте у Ваді Муса місцеві вже спокійно ставляться до шортів через шалений потік туристів. Я ходила в шортах і футболці, й багато інших дівчат і жінок теж. Цього не варто робити, наприклад, в Аммані.

Де зупинитися в Петрі 

Петра знаходиться біля міста Ваді Муса (Wadi Musa).

Ось з таких варіантів житла у Ваді Муса вибирали ми (на двох):
1) Petra Cabin Hostel&Resturant - бюджетний капсульний гостел від 16 євро/ніч
2) Sabaa Hotel - бюджетний номер зі сніданком від 28 євро/ніч
3) Anbat Midtown Hotel - номер зі сніданком від 35 євро/ніч
4) Petra Main Gate Apartment - номер біля входу у Петру від 34 євро/ніч
5) Petra Rainbow Home - номер від 35 євро/ніч

Коментарі

 1. Відповіді
  1. Доброго дня! Прошу не постити рекламу на сайті, тим більше посилання все одно не активні в коментарях :)

   Видалити
 2. Нічого собі, містично, хоч і дорого трохи

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Так, ціни не низькі, на жаль. Але місце надзвичайно цікаве!

   Видалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2023 ОНОВЛЕНО)

Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2023 ОНОВЛЕНО)

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2023 ОНОВЛЕНО)