Сафарі в Кенії

У Кенії налічується понад 50 національних парків та заповідників, де в дикій природі живуть леви, леопарди, слони, жирафи, бегемоти і найбільша в світі колонія рожевих фламінго. І це далеко не повний перелік тварин. 
Найпопулярнішим парком, який відвідує більша половина всіх туристів Кенії, є Масаї Мара (Maasai Mara National Reserve). Тут можна побачити так звану "велику п'ятірку": лева, леопарда, слона, буйвола і чорного носорога. Причому останнього в Кенії можна знайти тільки тут і на озері Накуру, оскільки цей вид на межі вимирання. 
Масаї Мара також відомий тим, що щороку у червні і жовтні тут можна спостерігати велику міграцію тварин, які через зміну сезонів (початок зими чи літа на Південній півкулі) мігрують з Танзанії у Кенію і навпаки. Цілі стада антилоп, зебр, газелей та інших звірів збираються в одному місці, щоб перейти річку і попрямувати до тієї частини парку, в якій зараз літо.

Але популярність Масаї Мара має один недолік для нас особисто - завелика кількість туристів. Хотілося бачити тварин більше, ніж людей :).
Ми були в національному парку Амбоселі (Amboseli National Park). Крім великої кількості диких звірів, в ньому є ще одна величезна перевага. Звідти відкривається неперевершений вигляд на найвищу вершину Африки – гору Кіліманджаро. Як раз це і стало вирішальним у виборі парку для сафарі.
Амбоселі
Наші пригоди почалися ще в аеропорту за 15 хвилин до вильоту зі Стамбула, де ми мали пересадку, до Найробі, столиці Кенії. Раптом ми зрозуміли, що забули вдома гроші на сафарі! :) :) Це неповторне відчуття, коли ти тільки передзвонив до тур-агентства в Кенію і підтвердив бронювання сафарі-туру, яке мало початися через 8 годин. Оскільки було домовлено платити готівкою, то гроші були заздалегідь відкладені "в шухлядку" і там і залишилися, коли ми були вже за 1500 км від дому! Те, що було у нас на банківській картці, не вистачало на замовлений тур, оскільки сафарі - це суттєво найбільша частина бюджету поїздки у Кенію.
Ми з Вітею щиро посміялись один з одного: ми забули друге після паспорту найголовніше у подорожі! :) Добре, що після мандрів більше ніж 30-ма країнами світу мене мало, що може привести в паніку. І добре, що є друзі, які швидко відреагували, і наші кошти були успішно перераховані нам на картку. І добре, що існують банки, які вміють вставати в положення улюблених клієнтів і поповнювати картковий рахунок без присутності картки :).

Все ж такі дурощі змусили нас зупинитися в Найробі і перенести сафарі на день пізніше. Ми цим відразу скористалися і погнали на маленькому матату, переповненому здивованими місцевими, на озеро Найваша, що на відстані 100 км від столиці, гуляти і знайомитися з Кенією зсередини.
На озері рибалки за додаткову плату запропонували покататися на човні, щоб показати нам бегемотів. Так у перший же день в Африці ми занурилися у світ диких тварин!
Бегемоти явно не були настільки раді бачити нас, як ми їх :)
Перша зустріч з пеліканами
На озері живе така кількість птахів, що їх не перелічити!
Ці птахи здивували мене найбільше. Непропорційно великі тулуби і ще довші ноги, гігантські, ніби зі сталі, дзьоби, настільки великі, що, здається, вони мають переважати голову птаха. Білі птахи нагадують наших лелек, але в кілька разів більші, ніби несправжні. Дивлячись на цю групу, не покидала думка, що вони - з іншої планети. Ніколи не бачила подібних пернатих

Наступного ранку ми були готові для сафарі, вирішивши всі наші грошові питання і добре виспавшись. З приїздом гіда нас чекав ще один несподіваний, але приємний сюрприз. Ми замовляли тур разом з іншими туристами, щоб максимально здешевити його, і мала їхати група до 8 людей. Раптово вся група передумала і захотіла поїхати у парк Масаї Мара. Але власник тур-агенції Нельсон був людиною слова і запевнив нас, що ми все одно їдемо в Амбоселі, як і хотіли, оскільки він завжди дотримується свого слова. Як показала подальша подорож Кенією, нам дуже пофартило з такою людиною. 
Отже, ця новина означала, що ми їдемо лише вдвох, у нашому розпорядженні - ціла машина, яка передбачена на всю групу, окремий гід і власний шеф-кухар! Причому доплачувати не потрібно було нічого. Уу-ха, це було дивовижно!

Їхати у парк потрібно було кілька годин, але ми провели їх за розмовами з нашим гідом. Розпитували його про Кенію, її економіку, історію, людей, тварин, погоду, урожай - все, що цікавило наші допитливі голови.
Вздовж траси вже можна було зустріти жирафів: так просто, як у нас - корів :). І ліпше пильнувати, тому що попри дорогу їх можна побачити значно ближче, ніж у самому парку.
Жирафи зустріли нас ще перед парком. Вид з темними плямами називається Масаї жираф
Краще, як кажуть, брати очі в руки, тому що жирафів важко помітити біля дерев через їхні маскувальні плями, хоча вони дуже великі. Ось тут, вгорі, - 2 жирафи
У жирафів дуже міцні кістки. Лев рідко нападає на них, тому що жирафу достатньо копнути хижака, щоб той знав своє місце. Хоча в реальності виглядає так, що ноги жирафа дуже тонкі і ледве тримають таке довге тіло.
В Амбоселі дуже багато зебр, слонів, антилоп гну і газелей - побачити їх тут можна сотнями.
Тільки в'їхали у парк, як зебри перейшли нам дорогу. Дух аж захоплював: побачити "тварин з телевізора" вживу - це такі емоції, які важко передати словами
Зебри такі симпатичні і смішні одночасно. Шкурка в смужку дуже красива. Але тулуби такі кругленькі, товстенькі, дупка така велика :), а ноги худенькі, ніби такий дисбаланс в тілі, хоча бігає зебра дуже швидко.
Чорні і білі смуги - це розфарбування тварини, що захищає від хижаків. Коли зебра біжить, то смуги мерехтять перед очима хижака, через що він не може розпізнати, на якій відстані знаходиться жертва.
Маленьке дитинча зебри має ще коричневі смуги, які з віком переходять у білий та чорний кольори
Зебр в парку настільки багато, що наш гід жартував, що вони нам набриднуть за три дні. Але все одно кожного разу, коли ми їх бачили, вони викликали посмішку на обличчі, все одно хотілося спостерігати за ними.

А ось антилопа гну нас не вразила. Тобто мене особисто вразило, що вона така незграбна. Маючи таке благородне ім'я, як антилопа, це насправді якась тварина, в якої плутаються ніжки, і взагалі виглядає, ніби їй важко ходити :). Втім, хоча мені у це неможливо повірити, антилопа гну - одна з найшвидших тварин на Землі. Вона здатна розігнатися до 80 км/год. Таку ж швидкість досягає і лев.
Некрасива зовнішність, не плавні рухи, наче у гну дерев'яні ноги, які важко згинати і тяжко ними перебирати з місця на місце. Я не маю нічого проти антилопи гну. Просто її треба сприймати такою, якою вона є :)
Але найсмішнішим нам здався кабан бородавочник, більш відомий, як Пумба з мультфільму "Король Лев" :). По-кумедному страшна голова: пласка морда, вузькі очі по боках голови, ікла, кругленька рийка. Міцне тіло з загривком на спині, який підстрибує, коли кабанчик біжить. Тоненький хвостик, що мотиляється, як у собаки. Хрюкає Пумба, як справжня свиня!
Але смішна у Пумби не тільки зовнішність. Виявляється, що у цього кабана дуже коротка пам'ять. Коли на тварин нападає хижак, і всі починають тікати стрімголов, то бородавочник біжить з усіма, але через деякий час зупиняється, бо він забув, чого він біжить! Повертається назад, а лев чи гепард все ще гониться за ним :). Пумба припускається знову тікати... до наступної своєї короткої зупинки.

Найкрасивішим тваринами савани є, безумовно, газелі. Невеликі, вони настільки гармонійно виглядають, що неможливо не відмітити, - є щось витончене у їхніх фігурах.
Газель Томсона
Газель Гранта
Зебри, антилопи гну, жирафи, газелі, кабани дуже часто пасуться всі разом, ніби одна зграя. Вони ніяк не конфліктують між собою. Тому найчастіше їх всіх можна побачити одночасно.
Тут навіть бабуїни приєдналися до антилоп гну
Часто тварини знаходяться поряд з жирафами. Високі жирафи найшвидше всіх можуть побачити наближення хижака. Якщо жираф почне тікати, це послужить сигналом про небезпеку для інших тварин. Всі пасуться разом, бо так легше виживати.
Навіть страуси пасуться у загальній групі тварин. Страус чорного кольору - це самець, він більший за самиць, і взагалі птах сам по собі небезпечний
Савана виглядає безкрайньою
Однією з найбільших тварин савани є буйвіл. Він входить у вже згадану "велику африканську п'ятірку". Сильне тіло, міцні кістки, він не дуже вражає, коли лежить на відстані, але коли йде поряд, чути, як важко ступають його грубі ноги.
Буйвіл, в якого ороговілі пластини заривають голову, - це самець. У самиці роги менші і немає такої твердої пластини. Пластина потрібна буйволам як щит для небезпечних боїв між самцями і захисту стада.

Амбоселі - це найкраще місце в Кенії для споглядання за слонами. Тут живе найбільша популяція слонів в країні. Вони незабутні! Ці могутні тварини дуже розумні і мають довгу пам'ять. Вони живуть великими сім'ями і мають тісні зв'язки між собою. Коли хтось зі слонів помирає, то, кажуть, що слони плачуть за загиблим, і часто повертаються на місце, де залишилися рештки померлих родичів. Ну, як таке можна пояснити?
Слони поливають себе водою чи обсипають пилом, щоб охолодити тіло, тому що вони живуть в Африці під пекучим сонцем
Ці двоє молодих слонів почали мірятися силами прямо перед нами. Хобот служить слонам не лише для здобуття їжі і води, але і зброєю у нападах 
Коли слони "трублять" хоботом, це ще не говорить про їхній войовничий настрій. А коли вони відкривають ось так вуха, значить, треба ховатися: злий слон дуже небезпечний. Цього малого явно дістало, що його побратим чіпляється до нього
Слонів всюди супроводжують ці білі птахи. Пернаті виживають завдяки цим тваринам. Коли слон робить крок, з-під його ніг піднімаються комахи і мошки, якими ласує білий птах
Слоненятко ссе цицьку :). Ніколи не думала, що вим'я у слонихи там знаходяться
Це епічне фото ми зняли другого дня у парку. Ватажок веде все стадо: він попереду, інші - один за одним на відстані. Не можу забути емоції, які охоплювали, коли слон проходив повз нас. Він велетенський, такий, що неможливо охопити його, тихо ступає і помалу крутить хоботом біля землі, ніби металошукачем перевіряє свій шлях. Голова гойдається в боки з кожним кроком. Здається, ніби вся сила землі сконцентрувалася в цій великій тварині і проходить повз тебе
Щоб не загубитися, маленький йде між двох дорослих слонів
Після сафарі я тепер знаю, що різних видів антилоп є велика кількість, і кожна незрівнянно красива! Тільки їх рідко можна зустріти в парку.
Імпала
Антилопа
Кумедними також є бабуїни. Вони - найбільші "жебраки" і взагалі безцеремонні малі. Варто тільки витягнути руку з машини, як вони моментально почнуть щось ловити, очікувати, підходити.


Але вони не такі милі, як може здатися. У них дуже гострі кігті і зуби. Годувати їх гід суворо забороняє, пояснюючи, що вони застрибають тоді у відритий дах машини і можуть вкусити, очікуючи, що їх пригощають, а сховатися в машині від них немає куди.
Гід відганяє бабуїнів щіточкою з кінського хвоста, тому що вони сміливо ломляться до нас.
Іноді наче заїжджаєш у царство бабуїнів. В таких місцях їх сотні. Вони стрибають, лежать, йдуть, щось шукають. Не звертають на тебе уваги, ніби великої
 машини, яка раптово з'являється біля них, і не існує, навіть не піднімаються з дороги, коли потрібно проїхати. Тут треба рахуватися з ними і чекати

Також в Африці така велика кількість птахів, особливо яскравих, різнокольорових, що не встигаєш навіть всі роздивитися.
Це, наприклад, - журавель вінценосний, офіційний символ Уганди, він зображений на гербі країни.

Грифи та інші стерв'ятники, які харчуються тим, що залишилося від тварин.

Орел. І це перший хижак, якого ми побачили.

Я дуже хотіла побачити гепарда на сафарі. Чомусь він цікавив мене найбільше. Як відомо, мрії здійснюються, і на ранок другого дня ми побачили, як гепард намагався вполювати газель. Він був далеко від нас, але його типову фігуру і хижу ходу ні з ким не можна було переплутати.
Ми побачили, як гепард помчав вперед за потенційною жертвою. Це - найшвидший ссавець на планеті, здатний розвивати швидкість до 120 км/год! Але, можливо, хижак оцінив свої можливості на той момент і припинив гонитву. Якщо гепард відчуває, що не зможе наздогнати здобич, він припиняє погоню, щоб зберегти сили. Розігнавшись до максимальної швидкості, тварині потім довго потрібно відпочивати, щоб відновитися.

Побачивши вже таку кількість тварин, ми все ще очікували на головне. На короля всіх звірів - лева. Я була дуже задоволена гепардом, але Вітя сказав, що без лева це не сафарі. Гід запалився нашим азартом і керував машину у всі відомі йому місця, де зустрічалися ці хижаки.
Наші пошуки були дуже успішними!
З суахілі simba перекладається, як лев. Взагалі у мультику про "Короля Лева" дуже багато слів з суахілі
Ми натрапили на прайд, в якому було аж 12 левів! 6 дорослих левиць, 5 маленьких левенят і лев. Всього у Амбоселі проживають 35 левів. Виходить, що ми побачили третину всієї популяції величезного парку.
Як відомо, леви - це нічні хижаки. Основна їхня активність, полювання, трапеза, спарювання, переміщення по савані у пошуках кращого місця для відпочинку і захисту, відбувається вночі. В реальності леви вдень - спокійні тварини савани.
Під спекотним сонцем Африки леви настільки втомлено-ліниві, що поблизу можуть гуляти цілі стада гну, газелей, зебр, а хижаки навіть вухом не поведуть. Дуже рідко, але буває, що лев спить прямо біля дороги і його можна побачити впритул.
Красива дуже! Молода левиця з великого прайду
Старша левиця, втомлена після нічного полювання і розпарена спекою
Сам лев був у тіні дерев. Його неможливо було роздивитися навіть з тієї відстані, де були ми. Взагалі лев-самець спить до 20 годин на добу. За інші 4 годин він тільки їсть і спарюється, причому покохати своїх левиць він може до 11 разів. Не дивно, що звіру потрібен такий довгий відпочинок :).
Зазвичай прайд складається з одного дорослого лева та багатьох левиць. Левиці полюють, забезпечують життя прайду, лев не бере участь у полюванні, але захищає левиць від нападів інших тварин та піклується про розмноження сім'ї.
Можливо, найбільш небезпечними для левів є гієни та інші леви. Гієни завжди пересуваються великою зграєю, так вони можуть напасти на левицю, коли та відстала від інших або залишилася охороняти дитинчат. Гієни нападають одночасно з декількох сторін, починають кусати левицю, і та, захищаючись, поступово вимотується крутитися на всі боки, відповідаючи на напади наглих тварин. Тільки лев може захистити та розігнати гієн, оскільки він набагато більший і сильніший. Лев також не дозволяє іншим самцям наближатися до його території. Це настільки важливо, зберігати лідерство, що він навіть вбиває маленьких левенят-самців, щоб ті, коли підростуть, не відвоювали у нього першість. Коли головний лев прайду старіє, то левиці інстинктивно починають захищати народжених левенят, щоб вони стали достатньо сильними і зайняли місце короля.

У Амбоселі ми вперше побачили бегемота повністю. Я маю на увазі всього його, з ніг до голови, а не тільки його вуха та половину морди, яка наче пожиттєво наполовину стирчить з води. Справа в тому, що у бегемотів дуже вразлива до сонця шкіра, вона швидко пересушується та, ймовірно, доставляє їм дискомфорт. Тому протягом дня вони весь час сидять у воді, а їдять лише вночі.
Зазвичай - це максимум, що ми бачимо від бегемота
Але ми побачили кількох бегемотів, які паслися на траві
Таке враження, що бегемот не жує зовсім. Він без зупинки відриває траву і ніби ковтає її. Цей процес безперервний. Можливо, він харчується, як корова: потім відригує і пережовує.


Не дивлячись на всю велич лева, зовсім не він є найбільш небезпечною твариною савани. Під час сафарі ми дізналися, кого африканці бояться більш за всіх, та від яких тварин загинуло більше всього людей. Отже, серед найнебезпечніших тварин є:
1 місце - буйвіл. Від буйвола гине найбільша кількість селян з місцевих народів, які проживають поблизу територій національних парків.
2 місце - бегемот. Я чула і раніше, що бегемот є дуже небезпечним, оскільки він дуже сильний, і практично невразливий у воді, де проводить майже весь свій час.
3 місце - слон. В цілому слон - миролюбна тварина, він рідко нападає перший. Але, звичайно, його міць і розмірі є катастрофічними для людини. Небезпечно зустрітися віч-на-віч зі слоном. Тоді від несподіванки він може напасти.
4 місце. І тільки на 4-му місці - лев. Безумовно, лев дуже небезпечний, але від нього в Африці гине не так багато людей, як від буйволів та бегемотів, він набагато рідше зустрічається та вдень набагато більш спокійний.
Це було несподіване відкриття для нас!

Наше сафарі продовжувалося 3 дні. Всі навколо, наш гід, шеф-кухар, тур-агент, казали, що ми - великі щасливчики, тому що нам вдалося побачити і лева, тим більше великий прайд, і гепарда, який полював, і бегемота на суходолі, і священну гору Кіліманджаро (про неї - у наступному пості), яка весь час закрита хмарами, і навіть іноді важко здогадатися, що на горизонті - найвища гора материка Африка. Кажуть, що інші туристи бува їздять всі три дні по парку, але нічого з переліченого не зустрічають, тільки зебр та слонів, яких у Амбоселі необмежена кількість.
Все ж таки крім левів та гепардів, на сафарі дуже важко зустріти леопарда, якого ми так і не побачили (всіх інших, які живуть в Амбоселі, ми спостерігали). Наш гід пояснив, що він, хто возить групи щотижня, сам бачив його лише один раз за весь час роботи і перебування у різних парках країни.

Сафарі - це... я не можу виразити, як це цікаво, як це захоплює і як це красиво. Тварини настільки різні, настільки неповторні, нові, незвичні, що можна дивитися годинами на них і не набридне. Жодні фільми чи фотографії не передають насправді те, як виглядають тварини, бо в реальному житті вони дивують дуже сильно.

Крім величі Кіліманджаро, різноманітних тварин та захопливих розповідей гіда, в саванні незабутні заходи сонця.
 А тим часом, поки велике сонце сідало, з іншого боку піднімався великий повний місяць.
Страуси, до речі, нас теж здивували. По-перше, своєю наявність в Африці (якось вони асоціюються з Австралією лише). А по-друге, своїми розмірами - вони дуже великі. Я би сказала, що вище за них тільки жираф.
Це - двоє самиць, вони коричневого кольору на відміну від чорного самця.

Як замовити сафарі:
Потрібно забронювати сафарі заздалегідь. Це легко зробити електронною поштою. Без тур-агентів на сафарі неможливо потрапити, оскільки має бути спеціальний дозвіл.
Наше 3-денне сафарі в Національному парку Амбоселі коштувало 390 дол. на одного.
Що необхідно:
Велика порада - взяти на сафарі бінокль!


© Будь ласка, будьте чемні і ставте посилання на цей блог при використанні будь-якого контенту.Коментарі

  1. Чудове доповнення про Кенію до повісті Валентина Чемериса "Аравійська пустеля"

    ВідповістиВидалити

Опублікувати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (ОНОВЛЕНО 2020)

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (ОНОВЛЕНО 31.08.)

5 речей про подорож в Індонезію, які я хотіла би знати наперед