Саркофаги Karajía

Місцевість Чачапояс неймовірно цікава і має багато-багато археологічних пам'яток. Думаю, тут можна пропадати тижнями і кожен день будеш мати, що подивись чи відвідати.
Цього разу ми рушили на вивчення поховальних обрядів культури чачапояс, про які вже трохи згадувалось у попередньому пості.

Отже, шанування мерців було однією з найважливіших традицій цієї цивілізації. Саме по залишках мумій і кісток вчені-археологи мають своєрідний доступ до давнього життя і можуть розповісти нам, як розвивались народи, що вимерли століття тому.
Муміфікація була одним зі способів ушанування предків, в якій чачапояс мали великий досвід. Це свідчить про розвиненість цієї цивілізації як непоганих спеціалістів з анатомії.

Недалеко від містечка Чачапояс є місцевість, де можна побачити одну з цікавинок поховальних традицій даної культури - саркофаги Карахія (ісп. Karajía).
Саркофаги Karajía
Я, чесно кажучи, була дуже вражена цими саркофагами. Цікаво ж: чому? як? навіщо? кого?
Знаходяться вони просто серед дикої природи, й існує велика ймовірність, що, не знаючи про їхнє існування, можна їх зовсім не побачити!
Саркофаги розташовані на високій скелі над прірвою, внизу - ледве видима річка. Тільки вузька стежка говорить про те, що щось тут має бути. Тож ми йшли і відчайдушно крутили головою на всі боки, щоб не пропустити те, заради чого приїхали.
З кожним кроком питала себе: "Ну, де вже, де?"
На якомусь етапі в очікуванні я змусила себе милуватись навколишньою природою.
Саркофаги ж не пройдуть повз мене :) 
Ну, що? Помітили саркофаги? :)
Вузька стежка, протоптана тисячами зацікавлених, тягнеться попри скелю. Стоячи внизу, ти ніколи не помітиш нічого, що варто уваги (там, де люди на фото вгорі). Мій фотоапарат навіть ніяк не хотів фокусуватись на самих саркофагах :).
Варто тут сісти на лавочку (фото внизу) і насолоджуватися історією.

Ці саркофаги були зроблені у 15 ст. Найбільша статуя має 2,2 м висоти. Давні чачапояс робили їх на висоті, тобто безпосередньо на цьому природному виступі.

Саркофаги зроблені з глини із суміщу гілок і каміння. Вони символізують образ людини. Глиняні "тіла" розмальовані червоною фарбою - зображені елементи захисту, прикрас і достоїнства: маска на обличчі, пір'я на тулубі і чоловічі геніталії.
Найбільший саркофаг 2,2 м висотою
Всередині саркофагів знаходилися мумії культури чачапояс. Саркофаг відігравав роль оболонки тіла. Яка мета була в його створенні - невідомо. Кого саме обирали для такого вшанування, теж невідомо. Чи покланялися чачапояс своїм мертвим, теж мало хто скаже точно. Існують лише припущення, а вони можуть бути якими завгодно.
Рештки, які лишились після давніх цивілізацій, говорять нам про їхні традиції, культуру і розвиненість, проте вони не завжди пояснюють причини створення певних об'єктів.

За саркофагами є грот понад 200 м глибиною, в якому було знайдено багато людських кісток. Можливо, це місце було сакральним для чачапояс, тому вони вирішили поховати тут багато своїх пращурів. А можливо, ними керувала проста прагматика, і вони ховали тут людей подалі від очей інших племен-ворогів.

Ми подались далі стежкою під невеликим водоспадом, щоб подивитись, чи не залишили чачапояс ще якихось пам'яток своєї цивілізації.

Хто шукає, той завжди знаходить. Хоча в цьому місці все знаходиться на поверхні.
Раніше в саркофагах були мумії. Відомо, що зараз їх там немає.
Час і ерозія зруйнували крихкій матеріал оболонок, і багато кісток просто сипалось вниз
З іншого боку скелі ми також побачили глиняні тіла і маски. Майже не помітні, однакового кольору з камінням і навколишнім середовищем, ці оболонки були набагато меншими за відомі статуї Карахія.
Що саме зберігалось у цих маленьких нішах, тіла дітей чи людські органи, невідомо
Маска. Можливо, це - лише частина великого саркофагу
З першого погляду і не скажеш, що, крім природи, тут є ще щось цікаве!
Саркофаги Карахія, які колись служили оболонками для мумій,
закривають вхід у печеру з іншими рештками
Можливо, все загадкове притягує. Карахія дає більше питань, ніж відповідей. В голові рояться десятки гіпотез, чому чачапояс робили так, а не інакше. Від цього хочеться перелопатити всі довідники й інтернет, проте я знаю, що точної відповіді не знайти: чому, як, навіщо, кого...
Відомо, що ця цивілізація залишила дуже багато мумій, саркофагів і мавзолеїв. Більшість з них так само розташовані серед природи: в скелях, печерах, на берегах річок. Перебуваючи в околицях Чачапояс, слід бути вельми уважним до деталей і дивитись на всі боки. Є велика ймовірність, натрапити на мавзолей чи ряд інших саркофагів. Ще краще попитати місцевих. Вони серед цієї археології живуть і пасуть худобу.
В селищі Луя різьблені двері будинку. Тут добре видно, як мумія була захована у саркофаг
Ще чомусь спадало на думку, що у 15 ст. в Європі були вже не просто розвинені суспільства, а різанина на мечах,  вже навіть уповільнювалися темпи містобудівництва через насиченість великих міст, в розпалі - переслідування єретиків церквою і молот відьом. А тут, на іншому континенті, люди просто пізнавали життя...


Як доїхати: до саркофагів Карахія можна взяти тур, яких також включає екскурсію до печер зі сталактитами і сталагмітами. Вартість туру - 50 солів.
Можна дістатися цього місця власним ходом, як зробити ми:
1) з міста Чачапояс сісти на автобус-колектіво до села Луя (ісп. Luya). Вартість проїзду - 5 солів.
2) у Луї треба пересісти на інший колектіво (легкова машина) до села Cruz Pata. Коштує 6 солів. Сказати водію, щоб підвіз до повороту на Карахію (остання зупинка, але він може туди не поїхати, якщо всі селяни вийдуть раніше).
3) далі слідувати за вказівниками. Йти хвилин 20.
До обох селищ їхати по годині часу. Дорога - серпантин, тож поїжте добре перед поїздкою, щоб вас не укачувало.
Вхід: 5 солів
Що обов'язково треба знати: ОБОВ'ЯЗКОВО візьміть фотоапарат з гарним зумом! Бути тут без нього, як без очей:): є ризик нічого не побачити. Особливо це важливо для тих, в кого короткозорість: маски і маленькі саркофаги я змогла побачити спочатку тільки через зум фотоапарату, а потім вже шукала їх очима на скелі.
Всі ціни актуальні на грудень 2013


© Авторські права належать автору цього блогу. Використання всіх матеріалів (фото, текст, частини тексту, відео) можливо тільки з посиланням (гіперпосилання) на джерело.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Хорватія відкрила кордони для українців: умови в'їзду (2023 ОНОВЛЕНО)

Відкритий кордон з Чорногорією: умови в'їзду для українців (2023 ОНОВЛЕНО)

Як безкоштовно і без візи відвідати Йорданію (2023 ОНОВЛЕНО)